Wieczorem biorę książkę z półki,
za oknem cicho wiatr szeleści.
Stronice książki - przyjaciółki
przeróżne prawią opowieści.
Książki o ludziach mówią dawnych,
o morzach, wyspach, miastach, lasach,
o bohaterach, wodzach sławnych,
o naszych i o dawnych czasach.
Cz. Janczarski "Nad książką"
Znacząca wartość czytania dzieciom
Współcześnie uważa się, iż dzieciństwo to bardzo ważny etap w rozwoju człowieka. W tym czasie dokonuje się bardzo wiele istotnych zmian rozwojowych oraz kształtują się różne nawyki w tym także czytelnicze.Naukowcy podkreślają, jak ważne jest czytanie dzieciom już od najmłodszych lat, kiedy to właśnie można wyrobić nawyk sięgania po książkę. Czytając dzieciom poszerzamy ich wiedzę o człowieku i otaczającym nas świecie. Czytanie doskonale rozwija zainteresowania, wyobraźnię i wrażliwość dzieci, a przede wszystkim wzbogaca ich zasób słownictwa.Już dzieci 2-3 letnie mogą słuchać bajek, dzięki którym uczą się o sprawiedliwości, zasadach i prawach rządzących tym światem. To właśnie czytana baśń zmusza dziecko do wyobrażenia sobie wyglądu bohaterów jak również miejsca w którym rozgrywa się opowiadana historia. Baśń zatem pobudza wyobraźnię dziecka wywierając wpływ na procesy intelektualne, lecz przede wszystkim wpływa na sferę emocjonalną. Dziecko spotyka się tutaj z trudnymi problemami dobra i zła gdzie za dobry czyn spotyka nagroda, a za zły – kara.Dziecko wyobraża sobie występujące tam postacie, wczuwa się w bohaterów, którzy przeżywają niesamowite przygody i związane z nimi różne stany emocjonalne:radość, strach, smutek czy ból. Bohaterowie nawiązują przyjaźnie, stawiają czoła wrogom, podejmują trudne wyzwania. Dziecko słucha, przeżywa i identyfikuje się z postaciami, a dzięki właśnie tej identyfikacji zapoznaje się z całą gamą emocji, uczuć i postaw. Uczy się zachowań społecznie akceptowanych oraz tych, które są potępiane, jak wyrażać emocje i jak reagować w trudnych sytuacjach. Właśnie na tym polega wychowawcza wartość baśni.
Obecnie coraz częściej rodzice zamiast przeczytać dziecku bajkę, włączają wideo lub telewizję, jednak one nie zastąpią książki. Bierne oglądanie telewizji nie pobudzi u dzieci wyobraźni i myślenia, ponieważ wszystkie szczegóły mają przed oczami. To książka, a nie telewizja, rozwija wyobraźnię, wzbogaca zasób słownictwa, pozwala poznać świat i jego historię. Poza tym za pomocą bajek można dzieciom opowiedzieć o trudnych sytuacjach życiowych takich jak śmierć czy choroba, tak jak w bajce o kopciuszku gdzie tytułowa bohaterka straciła mamę. Bohaterowie bajek żyją tylko w wyobraźni, a więc dotyczą wymyślonych postaci, a nie bliskich mu osób. Trudnych sytuacji przekazanych w ten sposób dziecko tak nie przeżywa, oswaja się z nimi znacznie szybciej i mniej boleśnie.
Ważne jest również to, że dzieci, którym się czyta, mają duży zasób słownictwa, mówią pełnymi zdaniami oraz mają wyćwiczoną, lepszą pamięć, co przydaje się w przyszłości, np. w szkole.
Zadbajmy więc oto by już w dzieciństwie kształtować u dzieci nawyki czytelnicze i miłość do książek. Zaowocuje to w przyszłości gdy nasze dzieci będą mądre, ciekawe świata, wrażliwe i odnoszące sukcesy w szkole, a przypomnę iż są to te dzieci które mają codzienny kontakt z literaturą.
Beata Tatar