BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA
Współczesny świat przynosi nam coraz więcej zagrożeń, na które narażone są dzieci. Ich brak wyobraźni, naiwność i łatwowierność są często przyczyną wielu tragicznych zdarzeń. Aby zapobiec takim sytuacjom, już od najmłodszych lat należy odpowiednio oddziaływać na dzieci, gdyż może mieć to znaczny wpływ na kształtowanie się ich postaw. Ogromną rolę w tym zakresie (oprócz rodziców) odgrywa nauczyciel przedszkola, którego przecież najważniejszym obowiązkiem jest zapewnienie swoim podopiecznym psychofizycznego bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo dzieci przebywających w przedszkolu jest bardzo ważne, ponieważ bezpieczne dziecko to dziecko szczęśliwe, wesołe i ufne. Ważnym zadaniem jest zwrócenie dzieciom uwagi na takie sytuacje życiowe, w których należy zadbać o własne bezpieczeństwo i wskazanie im, w jaki sposób to czynić. Pozostawiając dziecku możliwie dużo swobody, powinno się jak najwcześniej uświadomić mu różne zagrożenia, które mogą wystąpić w jego najbliższym otoczeniu. To nie tylko wdrażanie go do przestrzegania zakazów i nakazów, ale przyzwyczajanie do „pewnych” ograniczeń jego wolności.
Wiadomości i umiejętności jakie powinien posiąść przedszkolak:
- orientować się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach w miejscowości,
której mieszka;
- rozumieć zagrożenia płynące ze świata roślin i zwierząt;
- mieć rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie;
- mieć ograniczone zaufanie do dorosłych, szczególnie obcych;
- umieć opowiedzieć dorosłym, którzy się nim zajmują, o każdym zagrożeniu, które go spotkało;
- pilnować swoich rzeczy i nie narażać ich na zgubienie i kradzież;
- znać swoje obowiązki domowe, zwłaszcza w zakresie dbałości o dobytek; bez narażania domu na kradzież i zniszczenia.
Bardzo ważna w zakresie wdrażania zasad bezpieczeństwa jest współpraca z rodzicami. Nauczyciel dostarczając dzieciom odpowiedniej wiedzy powinien liczyć na kontynuację i utrwalenie zagadnień z zakresu zdrowia i bezpieczeństwa w domu rodzinnym. Okazją do wymiany spostrzeżeń są zajęcia otwarte jak również spotkania indywidualne i grupowe z rodzicami.
Wszelkie działania w przedszkolu mają służyć jednemu celowi – zapewnieniu i poprawieniu bezpieczeństwa dziecka w przedszkolu. Dzieci wyposażone w wiedzę na temat bezpieczeństwa i zdrowia będą potrafiły przewidywać i unikać zagrożeń, posiadać wiedzę i umiejętność potrzebną do pokonywania trudnych sytuacji w przedszkolu, w domu, a następnie w szkole.
Opracowanie: mgr Gertruda Grzejszczyk , mgr Izabela Błach