„KSZTAŁTOWANIE POSTAW PATRIOTYCZNYCH”
W wychowaniu dziecka bardzo ważnym elementem jest wychowanie patriotyczne. Termin „patriotyzm” powstał w XVIII w. i oznaczał początkowo określony program polityczny. Z czasem pojęcie to nabrało bardziej ogólnego charakteru. O patriotyzmie zaczęto mówić, jako o stosunku do swego kraju, o emocjonalnym z nim związku. Patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie, oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością, rodziną.
Może nam się wydawać, że dzieci w przedszkolu są jeszcze za małe na takie zagadnienia. Jednak mimo wielu wątpliwości zainteresowanie dzieci postawami patriotycznymi, sprawami ojczyzny i polskimi tradycjami powinno rozpocząć się jak najwcześniej. Jest to bowiem ważna wiedza w życiu każdego Polaka, bez względu na wiek.
W przedszkolu te wartości są kształtowane w toku codziennych zabaw, zajęć, spacerów, wycieczek, spotkań z członkami rodziny (ciekawymi ludźmi), współpracę z lokalnymi instytucjami, poprzez zajęcia z zakresu kształtowania mowy i myślenia, w trakcie których wykorzystuje się wiersze, opowiadania, baśnie, legendy, inscenizacje i zagadki. Zajęcia takie przemawiają do świadomości, uczuć i wyobraźni dziecka, wzruszają szlachetnością postępowania różnych ludzi i zachęcają do naśladowania. Należy zauważyć, że małe dziecko uczy się poprzez naśladownictwo. Wzorem dla niego są przede wszystkim dorośli: rodzice i inni członkowie rodziny. Stąd też początkowo obraz Ojczyzny utożsamia z rodziną - jest to dom rodzinny, ulubione miejsca zabawy, bliskie osoby. W miarę poznawania zewnętrznego świata, ojczyzną staje się środowisko lokalne, miejsca zamieszkania, a więc i przedszkole, w którym dziecko czuje się bezpiecznie. Przez kolejne lata obraz ten wzbogaca się i poszerza, stając się dla dziecka przedmiotem estetycznym wywołującym szczególne emocje i uczucia.
W wieku przedszkolnym powinny się pojawić następujące elementy edukacji patriotycznej:
Aby u dzieci wykształciły się te postawy trzeba zaszczepić je już od najmłodszych lat, kiedy u człowieka występuje największa wrażliwość emocjonalna. Przedszkole może kształtować te wartości w umyśle dziecka w sposób świadomy i pożądany, tak, aby już jako dorosły człowiek dziecko wiedziało, czym jest tożsamość narodowa, przywiązanie do kraju ojczystego oraz zainteresowanie ludźmi, którzy w nim żyją.
Rodzice mogą wzmacniać proces kształtowania patriotycznych postaw u dzieci poprzez:
Opracowała: mgr Gertruda Grzejszczyk, mgr Dorota Niemirska