Nawigacja

My jesteśmy misie - pasowanie na przedszkolaka Warsztaty plastyczne dla mam Mikołaj Ozdoby choinkowe "Bajka o moim ciele" Wróżby andrzejkowe Wiosenna łąka Kosze pełne witamin Trzecia planeta od Słońca - Ziemia Park zimą i jego mieszkańcy

Akademia nauczycieli

Wiosenna łąka

Scenariusz zajęć otwartych przeprowadzonych w grupie dzieci trzyletnich

 

Temat tygodnia: Wiosenna łąka.

 

Temat dnia: „Na wiosennej łące” - utrwalanie dotychczas zdobytych wiadomości. Zabawy przyrodniczo - matematyczne.

 

Treści z podstawy programowej:

 

Cele ogólne:

- utrwalanie wiadomości na temat owadów żyjących na łące w trakcie rozwiązywania zagadek

- rozwijanie sprawności manualnej podczas wykonywania prac plastycznych

- aktywizowanie dzieci do logicznego myślenia i twórczego działania

- doskonalenie umiejętności klasyfikowania oraz przeliczania w zakresie 4

 

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

- wie, jak wyglądają: motyl, biedronka, pszczoła, bocian, żaba;

- wypowiada się na zadany temat;

- przelicza elementy, porównuje liczebność zbiorów;

- rozumie i stosuje pojęcia: za, obok, przed, na dole, u góry;

- rozpoznaje i nazywa kolory.

 

Forma: indywidualna, grupowa

 

Metoda:

- aktywizujące

- czynna: zabawy oparte na działalności praktycznej dzieci

- słowna: rozmowa, objaśnienie

- oglądowa: pokaz

 

Środki dydaktyczne:

- ilustracja łąki, sylwety postaci, kwiaty, owady, tamburyno, płyta cd.

 

Przebieg zajęcia

1. Powitanie dzieci piosenką „Podajmy sobie ręce”.

2. Odkrywanie zakrytej ilustracji poprzez rzut kostką matematyczną.

Rozmowa z dziećmi przy ilustracji łąki (dzieci opowiadają o charakterystycznych roślinach i zwierzętach)

  • Co przedstawia ta ilustracja?
  • Rozwiązywanie zagadek

  Zielony dywan, a na nim kwiatów tyle.

  Piją z nich nektar pszczoły, osy i mle.  

  Zielona plama w barwne punkciki, a nad nią  śpiew skowronka.  

 Tam wyruszamy zbierać kwiatki, bo to właśnie … (łąka)                            

 

Tu cytrynek, tam paź królowej
Wszędzie piękne, kolorowe
Lekko unoszą się nad łąką
Gdy tylko zaświeci słonko (motyl)

 

Kolorowe i pachnące,
zakwitają wiosną.
Można spotkać je na łące,
w parku i w ogródku rosną. (kwiatki)

 

Zabawa z wiosennym kwiatem

- dzieci otrzymują po 1 sylwecie kwiatka i wykonują polecenia nauczyciela:

-          połóż kwiatek na dole na podłodze,

-          połóż kwiatek za sobą,

-          połóż kwiatka obok siebie,

-          podnieś kwiatek do góry,

-          połóż kwiatka przed sobą,

 

3. „Łąka” - zabawy matematyczne na dywanie

Nauczyciel:

Zapraszam was na moja łąkę, rosną tu piękne kwiaty (rozkłada je na dywanie) ile ich tu jest? - przelicza 1 dziecko – 4  (wszystkie dzieci pokazują na palcach)

 

  • Na łąkę przyleciały motyle i zmęczone usiadły na kwiatach, każdy usiadł na kwiatku takiego koloru, jak on sam (dzieci przyporządkowują motyle do kwiatów wg kolorów, określają także ilość motyli)
  • Zabawa ruchowa „Taniec motyli”
  • Zapach kwiatów zwabił do nich pszczoły, dzieci wykonują kolejno polecenia - NAD pierwszym kwiatem latały - 2 pszczoły, NAD zielonym – 1 pszczoła. Do którego kwiatu nie doleciały w ogóle? czerwonego i niebieskiego)  POD kwiatami schowały się biedronki:

 

pod pierwszym – 1

pod czerwonym - wogóle

pod zielonym - 1

pod ostatnim - 2

 

Nauczyciel

Piękna ta moja łąka, lubię chodzić na moją łąkę, wiem, że lepiej nie zrywać kwiatów, niech rosną, niech pachną. Nie wolno zbierać biedronek, łapać motyli i żab bo będą bardzo nieszczęśliwe, to jest ich dom. Najlepiej patrzeć, obserwować, wdychać jej zapach. Posłuchać, co w trawie piszczy, cieszyć się pięknem łąki.

 

A teraz wstańmy, wyprostujmy plecy i pooddychajmy głęboko (nabieramy głęboki oddech noskiem potem pobrane powietrze należy wydmuchiwać ustami).

 

 

 

Nauczyciel

Pokaże wam mieszkańców łąki, a wy będziecie naśladować ich odgłosy oraz sposób poruszania (żaba, bocian, pszczółka)

 

 

4. Zagadka

Mam czerwoną sukieneczkę,
a na niej czarne kropeczki.
Wysyłają mnie do nieba,
po kawałek chleba. (biedronka)

 

5. Przedstawienie sposobu wykonania pracy

6. Praca plastyczna "Biedronki" - wykonanie biedronki wg podanego wzoru – na lewym skrzydełku narysowane są 3 kropki, zadaniem dzieci jest nakleić tyle kropek, aby na prawym skrzydełku było ich tyle samo ile jest na lewym skrzydełku.

7. Wystawa prac

            - umieszczenia makiety łąki na tablicy rodziców

8. Zakończenia zajęć, podziękowanie.

 

Opracowała:

Anna Zielińska

 

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Publiczne Nr 10 im.Jana Brzechwy w Radomiu
    ul. Osiedlowa 26
    26-600 Radom
  • 48 366 44 53 - Oddziały w budynku PP Nr 10 ul. Osiedlowa 26
    504 252 652 - Oddziały w budynku XII LO z Oddziałami Sportowymi ul. Osiedlowa 36

Galeria zdjęć

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

KORONAWIRUS - PROFILAKTYKA