SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Prowadząca: Katarzyna Skorża
Temat dnia: „ Trzecia planeta od Słońca – Ziemia”
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności tworzenia wypowiedzi na określony temat
- rozbudzanie aktywnych postaw wobec ochrony środowiska (uświadomienie dzieciom współodpowiedzialności za jego stan)
- uczestnicz w zabawie ruchowej
- doprowadza pracę do końca
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wypowiada się na temat wiersza
- uzasadnia potrzebę ochrony środowiska
- wie, jakie zachowania sprzyjają środowisku przyrodniczemu
- poznaje planety w Układzie Słonecznym
- potrafi wskazać miejsce Ziemi w Układzie Słonecznym
- wykonuje planszę z planetami Układu Słonecznego
- wie że tylko na ziemi istnieje życie
- współdziała w zespole
Środki dydaktyczne: ilustracja przedstawiająca Układ Słoneczny, brystol, planety (pomalowane kule styropianowe), fragment wiersza „Ziemia u doktora”.
Forma pracy: zbiorowa jednolita, zespołowa jednolita.
Metody:
Aktywizująca: ćwiczeń i zadań stawianych dzieciom.
Słowna: rozmowa kierowana.
Treści z podstawy programowej:
4.1 : 6.3 : 9.2 : 10.1
Przebieg zajęć:
1. „Ziemia u doktora” – słuchanie wiersza i rozmowa na jego podstawie, że troska o planetę, jest wspólną sprawą Ziemian.
"Ziemia u doktora"
Przyszła Ziemia do doktora.
Płacze, stęka, jęczy, wzdycha:
"Od lat wielu jestem chora"
I choroby te wylicza:
"Człowiek wyciął piękne drzewa.
Od nawozów mam wysypkę.
W morze rzucił ktoś butelkę.
Pyły wciąż mnie gryzą w oczy.
W gardle drapie dym, spaliny.
Kto położy kres mej męce?
Jakby tego było mało,
To zatrułam się śmieciami
Nie wiem, co się z ludźmi stało.
Doktor planetę osłuchał
I podrapał się po brodzie
Sam nic tutaj nie poradzę.
Muszą radzić wszyscy ludzie!
Spojrzą wokół - zmienią wszystko
I nie będziesz chora więcej!
2. Oglądanie Układu Słonecznego – rozmowa na temat miejsca ziemi w układzie słonecznym.
3.„Powietrze, woda, ziemia” – zabawa orientacyjno - porządkowa .
4. „Układ słoneczny” – praca plastyczno - techniczna (praca w zespołach).