Akademia nauczycieli

Scenariusz zajęć  dla dzieci  3 – letnich

Prowadząca: Anna Zawadzka

Blok tematyczny: Jesień w sadzie

Temat:   Kosze pełne witamin - zabawa dydaktyczna. Grupowanie owoców według rodzaju.

Umiejętności z podstawy programowej ćwiczone podczas zajęcia – dziecko:

• Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje,               te obiekty są podobne, a te są inne;
  • Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach oraz grach w ogrodzie

przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

• Dba o swoje zdrowie, zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia;
  • Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy                        w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
  • Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują;

grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;

•  Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać

w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych.

Cele ogólne:

• Wdrażanie do słuchania i wykonywania poleceń nauczycielki.
  • Poznawanie darów jesieni rozróżnianie i nazywanie wybranych owoców (rosnących w Polsce).
  • Poznanie znaczenia jedzenia owoców dla zdrowia.

Cele  szczegółowe:

• Rozpoznawanie i nazywanie owoców;
  • Liczenie w dostępnym zakresie;
  • Ilustrowanie ruchem treści piosenki
  • Kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie  w zabawie).

Cele operacyjne:

Dziecko:

• rozpoznaje i nazywa: jabłko, gruszkę, śliwkę;
  • posługuje się nazwami owoców: jabłko, gruszka, śliwka;
  • grupuje owoce według rodzajów,
  •       liczy w dostępnym zakresie i określa liczbę elementów liczebnikiem: 1, 2,…
  • prawidłowo łączy liczebnik z rzeczownikiem w obrębie dwóch,
  • uczy się słuchać N. i reagować na polecenia;
  • reaguje na sygnały słowne i słuchowe;
  • ilustruje ruchem treść piosenki,
  • zna imiona dzieci z grupy
  • uczestniczy w zabawach ruchowych,
  • wie, że jedzenia owoców jest dobre dla zdrowia,
  • doskonali zmysł smaku.

Metody:

• słowna, czynna, oglądowa, metody aktywizujące.

Forma:

• grupowa jednolita
  • indywidualna jednolita

Pomoce i materiały: owoce jesienne, kosze, tace, patery, serwetki,  nóż, talerzyki, płyta CD, pacynka misia, lalki i słonia, piłka, tamburyno.

Przebieg zajęcia

1. Powitanie zabawą o charakterze integracyjnym ”Prześlij powitanie”(przesyłanie piłki do wymienionego dziecka).
  2. Idą drogą dzieci- ilustrowanie ruchem treści piosenki.
  3. Kosze z owocami – zabawa dydaktyczna. Miś Anatol zaprasza dzieci do uporządkowania owoców, które przyniósł do kącika przyrody. Pokazuje jabłko, gruszkę i śliwkę i pyta ”Jaki to owoc?” wkłada kolejne owoce do 3 mniejszych koszy. Dzieci wkładają do koszy odpowiednie owoce, nazywają je, podają kolor. Na koniec Anatol stwierdza, pokazując: W jednym koszu sa…. , w drugim…., a w trzecim… - dzieci dopowiadają właściwe słowa.
  4. „Dojrzałe owoce” - zabawa naśladowcza. Dzieci biegają w tempie podanym na tamburynie.

Na hasło: Owoce dojrzewają – dzieci zwijają dłonie w piąstki i wystawiają je do słońca. Na hasło: Owoce spadają – dzieci wykonują podskok i zeskok z tupnięciem nogami.

1. „Jaki owoc tak smakuje” – degustacja owoców.  Określanie ich smaku: słodki, kwaśny. Uświadomienie dzieciom znaczenia jedzenia owoców dla zdrowia.