Nawigacja

„Czy warto czytać dzieciom..?” „Mamo tato baw się ze mną…” – jak ogromny wpływ maja zabawy i doświadczenia badawcze na rozwój dzieci. Rola książki w wychowaniu dzieci. ZDROWE ODŻYWIANIE... Jak wesprzeć dziecko w adaptacji przedszkolnej? Jak przygotować dziecko do podjęcia nauki w szkole Mój start - porady dla rodziców „Postawy rodziców wobec dzieci” - jak zwiększyć samoocenę dziecka. Etapy rozwoju mowy dziecka Rodzice a uzdolnienia twórcze dziecka Dlaczego dzieci kłamią? Miejsce i rola dziadków w życiu i rozwoju wnuków O rozwoju umiejętności społecznych w wieku przedszkolnym Mamo! Tato! Baw sie ze mną! Mamo, tato baw sie z nami w czasie wakacji! Dzieciństwo bez przemocy. Jak rozwijać umysł dziecka? Kształtowanie i rozwijanie umiejętności artystycznych. Znacząca wartość czytania dzieciom. Znaczenie współpracy z rodzicami. Jak pomóc dziecku w rozwijaniu mowy Lęki PRAWA DZIECKA ISTOTA PRAW DZIECKA I AKTY PRAWNE O PRAWACH DZIECKA BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA KIEDY DZIECKO IDZIE DO SZKOŁY KOMPUTER ZASTĄP RUCHEM Jak kształtuje się umiejętność liczenia i rachowania w dziecięcej główce Pierwsze dni w przedszkolu RODZICU!!! POZNAJ ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W DOMU, W DRODZE DO PRZEDSZKOLA I PODCZAS ZABAW … Czego uczymy się na zajęciach języka angielskiego Pomysły na zabawy językowe dla rodziców Dlaczego warto uczyć dzieci języka "obcego" Nagroda w wychowaniu dziecka Jak nauczyć dziecko języka angielskiego KSZTAŁTOWANIE POSTAW PATRIOTYCZNYCH ,,Agresja - jak eliminować agresywne zachowania u dzieci”. ZABURZENIA ROZWOJU MOWY I WADY WYMOWY

Akademia rodziców

Znaczenie współpracy z rodzicami.

ZNACZENIE WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI W PROCESIE DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZYM

 

Dorosły to nie ktoś, kto „ulepi” dziecko

Według jakiegoś wzoru czy ideału, ale ktoś

Kto pomaga mu rozwijać się, ujawniać swoje możliwości.”

 

Pierwszym, naturalnym i najważniejszym środowiskiem dziecka jest rodzina. To tu tworzą się pierwsze związki międzyludzkie, to tu zaczynają kształtować się cechy charakteru dziecka. Rodzina formuje psychikę dziecka, daje pierwszą wiedzę o życiu i świecie, wpaja zasady moralne, rozbudza uczucia i kształtuje wyobraźnię, a także jest pierwszą szkołą wychowania. Zadaniem rodziny jest stworzenie dziecku możliwie najlepszych warunków harmonijnego rozwoju.

W momencie rozpoczęcia edukacji na dziecko oddziałują dwa podstawowe środowiska wychowawcze: rodzina i przedszkole. Rodzina i przedszkole są środowiskami, które mają niewątpliwie największy wpływ na rozwój dzieci, powinny więc współdziałać ze sobą dla dobra dzieci, aby mogły się one prawidłowo rozwijać. W praktyce bywa często tak, że rodzina i przedszkole częściej zajmują się dzieckiem równolegle lub nawet konkurują ze sobą, rzadziej działają wspólnie, a tylko efektywna współpraca może przynieść korzyści, zarówno nauczycielom jak i rodzicom, lecz przede wszystkim samym dzieciom.

Rodzice są nieocenionym źródłem informacji o swoich dzieciach, o ich słabych i mocnych stronach, potrzebach, zainteresowaniach, stresach. Dzięki rodzicom nauczyciel ma szansę spojrzeć na dziecko z szerszej perspektywy, lepiej zrozumieć jego zachowania. Jest to niezwykle ważne wtedy, gdy dziecko ma jakieś kłopoty i swoim zachowaniem przysparza nauczycielowi trudności. Trudno sobie wyobrazić skuteczne rozwiązywanie problemów wychowawczych z dziećmi bez udziału rodziców. Ważna też jest rola rodziców w procesie dydaktycznym. Rodzice mogą wspierać pracę nauczyciela, kontrolując postępy dziecka, motywując je, pomagając dziecku w przezwyciężaniu trudności i wytwarzając pozytywne nastawienie do nauczycieli oraz przedszkola. Z punktu widzenia rodziców kontakt z nauczycielami też może być niezwykle korzystny i owocny. Wiedza na temat dziecka pozwala rodzicom lepiej poznać jego rzeczywiste możliwości i dzięki temu formułować bardziej adekwatne wymagania i oczekiwania wobec niego, skuteczniej mu pomagać wtedy, gdy ma trudności. Współpraca może dać rodzicom poczucie wpływu na to, co dzieje się z ich dzieckiem w przedszkolu, czego i w jaki sposób jest uczone, jak jest traktowane. Natomiast brak właściwego przepływu informacji między nauczycielami a rodzicami rodzi wiele niedomówień. Jedno środowisko nie zastąpi drugiego. Niezmiernie istotne są jednak jednolite zasady postępowania wszystkich dorosłych w stosunku do dziecka. We wzajemnych kontaktach ważne jest, aby rodzice i nauczyciele byli sprzymierzeńcami. Tylko razem można stworzyć właściwy klimat wychowawczy. Współpraca nauczycieli z rodzicami jest warunkiem sukcesu dzieci. W nauczycielach rodzice znajdują i znajdować powinni swoich najbliższych pomocników i przyjaciół. Współpraca rodziców z nauczycielami powinna opierać się na zaufaniu, życzliwości oraz wzajemnym szacunku, gdyż tylko wtedy cele wychowawcze postawione przed rodziną i przedszkolem są w pełni możliwe do osiągnięcia. Budowanie wzajemnego zaufania i uruchomienie sensownej merytorycznej współpracy na rzecz dobra dziecka może przynieść ogromne korzyści.

Współpraca nauczyciela z rodzicami jest niezbędnym warunkiem powodzenia pracy dydaktyczno— wychowawczej. Od chwili przekroczenia przez dziecko progu przedszkola — cel przedszkola i cel rodziny staje się wspólny. Niezależnie od inicjatywy rodziców, każdy nauczyciel powinien zabiegać o porozumienie się z nimi dla dobra dzieci, które wspólnie wychowuje dom i przedszkole.

 

Justyna Munik

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Publiczne Nr 10 im.Jana Brzechwy w Radomiu
    ul. Osiedlowa 26
    26-600 Radom
  • 48 366 44 53 - Oddziały w budynku PP Nr 10 ul. Osiedlowa 26
    504 252 652 - Oddziały w budynku XII LO z Oddziałami Sportowymi ul. Osiedlowa 36

Galeria zdjęć

INFORMACJA O WOLNYCH MIEJSCACH W REKRUTACJI 5 I 6 LATKÓW

Informujemy, że w roku szkolnym 2023/2024 mamy jeszcze 8 wolnych miejsc dla dzieci 5-6-letnich w grupach 6-latków. 

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

IINFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI NOWOPRZYJĘTYCH W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

KORONAWIRUS - PROFILAKTYKA