Nawigacja

„Czy warto czytać dzieciom..?” „Mamo tato baw się ze mną…” – jak ogromny wpływ maja zabawy i doświadczenia badawcze na rozwój dzieci. Rola książki w wychowaniu dzieci. ZDROWE ODŻYWIANIE... Jak wesprzeć dziecko w adaptacji przedszkolnej? Jak przygotować dziecko do podjęcia nauki w szkole Mój start - porady dla rodziców „Postawy rodziców wobec dzieci” - jak zwiększyć samoocenę dziecka. Etapy rozwoju mowy dziecka Rodzice a uzdolnienia twórcze dziecka Dlaczego dzieci kłamią? Miejsce i rola dziadków w życiu i rozwoju wnuków O rozwoju umiejętności społecznych w wieku przedszkolnym Mamo! Tato! Baw sie ze mną! Mamo, tato baw sie z nami w czasie wakacji! Dzieciństwo bez przemocy. Jak rozwijać umysł dziecka? Kształtowanie i rozwijanie umiejętności artystycznych. Znacząca wartość czytania dzieciom. Znaczenie współpracy z rodzicami. Jak pomóc dziecku w rozwijaniu mowy Lęki PRAWA DZIECKA ISTOTA PRAW DZIECKA I AKTY PRAWNE O PRAWACH DZIECKA BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA KIEDY DZIECKO IDZIE DO SZKOŁY KOMPUTER ZASTĄP RUCHEM Jak kształtuje się umiejętność liczenia i rachowania w dziecięcej główce Pierwsze dni w przedszkolu RODZICU!!! POZNAJ ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W DOMU, W DRODZE DO PRZEDSZKOLA I PODCZAS ZABAW … Czego uczymy się na zajęciach języka angielskiego Pomysły na zabawy językowe dla rodziców Dlaczego warto uczyć dzieci języka "obcego" Nagroda w wychowaniu dziecka Jak nauczyć dziecko języka angielskiego KSZTAŁTOWANIE POSTAW PATRIOTYCZNYCH ,,Agresja - jak eliminować agresywne zachowania u dzieci”. ZABURZENIA ROZWOJU MOWY I WADY WYMOWY

Akademia rodziców

Miejsce i rola dziadków w życiu i rozwoju wnuków

Miejsce i rola dziadków w życiu i rozwoju wnuków

 

     

            „Późna miłość” tak właśnie Z. Włodowska określiła uczucie, którym na ogół dziadkowie darzą swoje wnuki. Zdarza się wprawdzie, że starość wiąże się z koncentracją na własnej osobie, ale częściej postrzegamy przejawy czułości, serdecznej troski, przywiązania, a nawet poświęcenia. Badania wskazują, iż najbardziej pozytywny stosunek do osób starszych mają właśnie dzieci w wieku przedszkolnym. 

             W obecnych czasach rodzice potrzebują pomocy dziadków. Potrzebują jej także wnuki, których rodzice są zaaferowani sprawami zawodowymi i troską o dobry byt mają mało czasu na spokojne rozmowy, wspólne zabawy czy wycieczki  i długie spacery. Emerytowani dziadkowie takim czasem dysponują. Dzięki temu mogą ze swoimi wnukami rozmawiać, pouczać ich, a jednocześnie z uwagą wysłuchiwać tego, co ma do powiedzenia dziecko.Z drugiej strony dziadkowie włączeni w miarę swoich możliwości w codzienne życie rodzinne nie odczuwają swojego wieku jak czegoś złego. Dzięki temu czują się jeszcze potrzebni, a to motywuje ich do dalszej aktywności.

           Mądrość życiowa i doświadczenie dziadków, ich wyrozumiałość, cierpliwość w kontaktach z dzieckiem sprawiają, że wnuki obdarzają swoich dziadków niekłamaną miłością i autorytetem.

           Najczęściej realizowaną funkcją przez dziadków i babcie jest funkcja opiekuńcza, ekonomiczno-materialna, wychowawcza, socjalizująca i kulturalna. W wychowaniu pomagają babcie jak i również dziadkowie. Babcie przekazują tradycje rodzinne, wdrażają do pracy, gospodarności, przestrzegania zasad moralno-etycznych. Dziadkowie i babcie wdrażają również do przestrzegania zasad religii. To babcie wprowadzają swoich wnuków w historię rodziny, opowiadają o krewnych, podtrzymują kult rodziny jako rodu.

         B. Z. Małecka uważa, że dziadkowie są niezawodnymi wychowawcami, szczególnie kompetentnymi do tego, by  w swych relacjach z wnukami uprawiać własne wychowanie w optyce osobowej.

         W stosunku dziadków z wnukami ważne miejsce zajmuje wspólne wykonywanie czynności w większości są to miedzy innymi wspólne zabawy, spacery, wycieczki, oglądanie rodzinnych fotografii, czytanie lektur, rozmowy, oglądanie telewizji. W nich właśnie wymieniają informacje, poglądy, przekazują im fragmenty swojego doświadczenia życiowego, wiedzę na temat historii rodziny i własnej biografii.

        Harmonijne współżycie dziadków i wnuków może być dobrodziejstwem dla jednych i drugich. Kontakty takie leżą w naturze zarówno dziadków jak i dzieci. Obu pokoleniom mogą dostarczyć one cennych wartości.

 

 

Opracowała:  mgr Gertruda Grzejszczyk           

                                                                                               

BIBLIOGRAFIA:

G. Sochaczewska: „Rola ojca i dziadka. „Wychowanie w Przedszkolu” 1987, nr 5

B. Z. Małecka: Więzi uczuciowe miedzy dziadkami i wnukami. „Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 1993, nr 10

M. Tyszkowa: Rola dziadków w rozwoju wnuków. „Psychologia Wychowawcza” 1990, nr 5

B. Z. Małecka: Dziadkowie w rodzinie. „Edukacja i Dialog” 1997, nr 10

 

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Publiczne Nr 10 im.Jana Brzechwy w Radomiu
    ul. Osiedlowa 26
    26-600 Radom
  • 48 366 44 53 - Oddziały w budynku PP Nr 10 ul. Osiedlowa 26
    504 252 652 - Oddziały w budynku XII LO z Oddziałami Sportowymi ul. Osiedlowa 36

Galeria zdjęć

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

KORONAWIRUS - PROFILAKTYKA