Nawigacja

„Czy warto czytać dzieciom..?” „Mamo tato baw się ze mną…” – jak ogromny wpływ maja zabawy i doświadczenia badawcze na rozwój dzieci. Rola książki w wychowaniu dzieci. ZDROWE ODŻYWIANIE... Jak wesprzeć dziecko w adaptacji przedszkolnej? Jak przygotować dziecko do podjęcia nauki w szkole Mój start - porady dla rodziców „Postawy rodziców wobec dzieci” - jak zwiększyć samoocenę dziecka. Etapy rozwoju mowy dziecka Rodzice a uzdolnienia twórcze dziecka Dlaczego dzieci kłamią? Miejsce i rola dziadków w życiu i rozwoju wnuków O rozwoju umiejętności społecznych w wieku przedszkolnym Mamo! Tato! Baw sie ze mną! Mamo, tato baw sie z nami w czasie wakacji! Dzieciństwo bez przemocy. Jak rozwijać umysł dziecka? Kształtowanie i rozwijanie umiejętności artystycznych. Znacząca wartość czytania dzieciom. Znaczenie współpracy z rodzicami. Jak pomóc dziecku w rozwijaniu mowy Lęki PRAWA DZIECKA ISTOTA PRAW DZIECKA I AKTY PRAWNE O PRAWACH DZIECKA BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA KIEDY DZIECKO IDZIE DO SZKOŁY KOMPUTER ZASTĄP RUCHEM Jak kształtuje się umiejętność liczenia i rachowania w dziecięcej główce Pierwsze dni w przedszkolu RODZICU!!! POZNAJ ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W DOMU, W DRODZE DO PRZEDSZKOLA I PODCZAS ZABAW … Czego uczymy się na zajęciach języka angielskiego Pomysły na zabawy językowe dla rodziców Dlaczego warto uczyć dzieci języka "obcego" Nagroda w wychowaniu dziecka Jak nauczyć dziecko języka angielskiego KSZTAŁTOWANIE POSTAW PATRIOTYCZNYCH ,,Agresja - jak eliminować agresywne zachowania u dzieci”. ZABURZENIA ROZWOJU MOWY I WADY WYMOWY

Akademia rodziców

Kształtowanie i rozwijanie umiejętności artystycznych.

Okres edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej (3 – 10 lat) określa się mianem – sztuki dziecka, ponieważ w tym czasie wytwory plastyczne nie są odzwierciedleniem i odbiciem świata zewnętrznego, ale wewnętrznego modelu poznawczego. Dziecko w wieku przedszkolnym wykazuje naturalną ciekawość poznawczą. Żywo interesuje się tym, co go otacza, powoli, systematycznie poznaje rzeczywistość i podejmuje nowe doświadczenia. W przedszkolu ma ku temu wiele okazji podczas zabaw i zajęć samorzutnych i tych organizowanych przez nauczyciela.
    Aktywność plastyczna w przedszkolu jest skorelowana z innymi działaniami poznawczymi i twórczymi. Dzięki temu nauczyciel ma możliwość obserwowania  i poznawania osobowości dziecka i stymulowanie jego rozwojem.
    Twórczość plastyczna dziecka w wieku przedszkolnym rozwija się w ścisłym powiązaniu z rozwojem spostrzeżeń, wyobraźni, pojęć i zainteresowań. Pozwala dziecku na wyrażanie przez niego samego uczuć, radości, nurtujących je niepokojów. Usuwa zahamowania i poczucie niepewności, uczy wiary we własne siły i we własne możliwości twórcze. Dziecko często lepiej potrafi wyrazić swoje myśli, uczucia                  i przeżycia wewnętrzne za pomocą harmonii barw, znaku graficznego niż słowem. Rysując, nadaje konkretną formę plastyczną swoim emocjom i przeżyciom,  a jednocześnie pogłębia własne doświadczenia. W trakcie rysowania utożsamia siebie z własnym wytworem rysunkowym. Dlatego często rysunki dzieci stają się środkiem łączności między nim, a jego otoczeniem.
    Podstawą skutecznego funkcjonowania jest postawa twórcza. Dzieci są kreatywne  z natury, dlatego tę zdolność należy w nich pogłębiać i rozwijać. Jak pokazuje praktyka, kształcenie i rozwijanie umiejętności artystycznych stanowi podstawę rozwoju twórczości dziecięcej. Rozbudzanie zainteresowania sztuką, plastyką, odkrywanie w sobie naturalnych predyspozycji i uzdolnień skłania dziecko do samodzielnej twórczości i działania.

Opracowała: Halina Dębowska

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Publiczne Nr 10 im.Jana Brzechwy w Radomiu
    ul. Osiedlowa 26
    26-600 Radom
  • 48 366 44 53 - Oddziały w budynku PP Nr 10 ul. Osiedlowa 26
    504 252 652 - Oddziały w budynku XII LO z Oddziałami Sportowymi ul. Osiedlowa 36

Galeria zdjęć

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

KORONAWIRUS - PROFILAKTYKA