Rola książki
w wychowaniu dzieci.
,,Książka otwiera dziecku okno na świat” – wypowiedz Janusza Korczaka jest stwierdzeniem, z którym nie sposób się nie zgodzić. Dzieci bardzo chętnie sięgają po książkę, oglądają obrazki, opowiadają, fantazjują. Wychowawcze możliwości literatury
w stosunku do najmłodszych jej odbiorców są bardzo duże, większe niż do odbiorców starszych, bardziej dojrzałych czytelników.
Składa się na to wiele przyczyn:
- dzieci bardzo chętnie naśladują bohaterów,
- identyfikują się z bohaterami, postaciami literackimi,
- następuje szybki rozwój mowy i myślenia,
- następuje rozwój wrażliwości emocjonalnej,
- dzieci poznają otoczenie oraz uczą się poznawać świat.
Wychowawcze możliwości literatury dotyczą także rozwoju intelektualnego gdyż zasób
doświadczeń małego dziecka jest niewielki, jego obserwacje, spostrzeżenia i wyobrażenia związane są z najbliższym otoczeniem. Udostępniane dzieciom teksty literackie ukazują znane im sprawy w nowym świetle.
Kontakt z literaturą poszerza możliwości poznawania świata, ludzkich losów i obyczajów pozwala na uczestnictwo w doznaniach niedostępnych obserwacjom dzieci. W ten sposób obcowanie z książką zaspokaja potrzebę informacyjną, utrwalając zarazem te wiadomości, które dziecko zdobyło w toku obserwacji otaczającego go świata.
Starannie dobrane utwory literackie ukazują ich odbiorcom wzory pięknej polskiej mowy. Utrwalone w pamięci fragmenty tekstów stają się przykładem poprawnego języka i mogą mieć wpływ na doskonalenie funkcji mowy pod względem gramatycznym, dźwiękowym, na wzbogacenie zasobu pojęć i słów, na rozwój umiejętności komunikatywnej wypowiedzi. Kontakt z książką i ilustracją książkową aktywizuje myślenie, procesy porównania, analizowania, szukania przyczyn i skutków, sprzyja ćwiczeniom pamięci, uwagi i skomplikowanych operacji myślowych.
Rodzice od najwcześniejszych lat, w sposób świadomy i systematyczny powinni kształtować nawyki stałego obcowania z książką i sięgania po czasopismo.
Rolą jest przybliżenie dzieciom literatury dziecięcej. Nauczyciele
w przedszkolu również wykorzystują literaturę dziecięcą w różnym stopniu - czytają
bardzo często, okazjonalnie skupiając się na pozycjach , których treść nawiązuje do aktualnie przerabianej tematyki.
Budzenie motywacji czytelniczych, przygotowanie dziecka do tego, aby w przyszłości stało się czytelnikiem dojrzałym, zdolnym świadomie wybierać i oceniać książkę, rozwijać gusty i zainteresowania literackie to podstawowe cele różnorodnych działań podejmowanych w pracy przedszkola w dziedzinie wychowania literackiego.
Na rynku pojawia się bardzo dużo pięknie wydanych i kolorowych książek
co przyciąga oko i zachęca do sięgania po nie.
Wybierając książki dla dzieci trzeba mieć na uwadze:
-właściwości i potrzeby dzieci,
-artystyczne wartości utworów,
wychowawcze wartości utworów, zadania i treści wychowania.
Przystępując do wyboru książki dla dzieci trzeba mieć pełną świadomość, jakie są możliwości i potrzeby związane z wiekiem, poziomem rozwoju mowy i myślenia, warunkami środowiskowymi. Każdy nauczyciel dobrze zna swoich wychowanków ich zainteresowania. Pozwala to na odpowiedni dobór pozycji literackich.
Wybierając książki dla dzieci trzeba uwzględnić również wrażliwość, potrzebę zabawy
i rozrywki, możliwość zdobywania informacji o świecie.
Są to kryteria psychologiczne wyboru książek dla dzieci. Analizując utwór musimy się zastanowić;
- czy dziecko będzie mogło zachwycić się pięknym językiem pisarza ,poety,
- czy może się to stać źródłem przeżyć estetycznych,
- czy środki stylistyczne – porównania, przenośnie, epitety, pomogą przemówić do wyobraźni dzieci, rozwijać ją i wzbogacać.
Zastanawiając się nad grafiką książki nauczyciel powinien odpowiedzieć sobie na pytanie - czy ilustracje zawarte w książce wzbogacą i poszerzą oddziaływania tekstu oraz w jaki sposób obrazują środkami plastycznymi treści utworu.
Wizja plastyczna wzbogaca odczucia dziecka, rozwija jego fantazje, wprowadza je
w bogaty świat bajek, baśni. Dzieci zachęcone ilustracją sięgają po róże książki. Chłopcy chcą oglądać pojazdy kosmiczne, samochody natomiast dziewczynki lubią oglądać lalki, misie, ubrania.
Następnym bardzo ważnym elementem jest przekaz tekstu literackiego przez nauczyciela posługując się metodami dostosowanymi do poziomu i wieku dzieci. Musi najpierw sam najpierw zapoznać się treścią utworu, zastanowić się jak przedstawić przebieg akcji, postacie literackie, nastrój, objaśnić niezrozumiałe dla dzieci zwroty i słowa. Należy bezwzględnie pamiętać, że w przekazywaniu tekstu jedną z podstawowych ról odgrywa żywe słowo narratora. Powinno ono być odpowiednio modulowane z siłą głosu, wysokością, barwą, akcentem, pauzą. Praca z książką w przedszkolu, może mieć różne formy organizacyjne i odbywać się w czasie:
-kontaktów indywidualnych,
-kontaktów z niewielkim zespołem dzieci,
-zajęć z cała grupą.
Należy jednak bezwzględnie mieć na uwadze dużą wrażliwość emocjonalną dzieci, potrzebę ruchu i zabawy, częstej zmiany pozycji ciała. W pracy przedszkola ważne jest stosowanie różnych metod oddziaływania. Obok metod słownych i oglądowych powinny być stosowane metody czynne. W całokształcie tych oddziaływań, potraktowanych
w sposób zintegrowany, istotne miejsce przypada pracy z książką. Metody kontaktowania się dziecka z utworami literackimi są związane z różnymi formami aktywności dziecięcej. Nauczyciel przekazując dzieciom treść utworu, powinni starać się wywołać przeżycia literackie, wysuwać w związku z utworem pewne problemy do rozwiązania, zachęcać do podejmowania różnych działań. Przekazując treść nauczyciel nie może zapomnieć, aby ilustrować obrazkami, zabawkami, pacynkami. Ułatwia to małym dzieciom zrozumieniem utworu, a nauczyciel ma możliwość swobodnego posługiwania się tekstem.
Nie tylko zdaniem nauczyciela jest wprowadzać dziecko w świat książek, ale również rodzic powinien przybliżać dziecku książki.
Rodzice jednak zaabsorbowani pracą i obowiązkami coraz częściej wykorzystują telewizję zapominając o dobroczynnym wpływie książki na rozwój dziecka. Zarówno rodzice jak i nauczycielki powinni pamiętać, że podczas czytania należy:
-wybrać dobrą porę,
-czytać niewielkie części książek,
-wyjaśnić znaczenia niezrozumiałych słów,
-rozmawiać z dzieckiem o przeczytanym fragmencie,
-tworzyć odpowiednią atmosferę.
Codzienne czytanie dzieciom książki powinno stać się obowiązkiem nauczyciela czy rodzica. Ogromną rolę odgrywają w przedszkolu ,,kąciki książki” wyposażone
w różnorodną literaturę o zróżnicowanej tematyce. ,,Kącik książki” powinien być
w każdym oddziale przedszkola i stanowić jeden podstawowych elementów wyposażenia sali do którego dziecko powinno mieć nieograniczony dostęp.
Nauczyciel nie powinienem ograniczać dostępu dzieciom do książek gdyż małe dzieci są ciekawe świata, i to musimy im umożliwić.
Wiek przedszkolny to poważny okres w życiu dziecka, okres tworzenia się trwałych nawyków, kształtowanie się procesów uczuciowych, umysłowych, a nawet - jak niektórzy twierdzą zasadniczego pionu charakteru człowieka. Właśnie w tym wieku trzeba dostarczać dziecku wartościową, odpowiednią dla niego książkę.
Pamiętajmy o tym !
Opracowano w oparciu o:
i wychowawcze. Kraków
3. H.Ratyńska; Literatura dziecięca w pracy przedszkola. Warszawa
4. S.Szuman; Wpływ bajki na psychikę dziecka. Psychologia dziecka w wieku
przedszkolnym. Pod redakcją M. Kwiatkowskiej i Z. Topińskiej. Warszawa
Opracowała:
Urszula - Elżbieta Cebula