Jak pomóc dziecku w rozwijaniu mowy?
Mowa to główny środek porozumiewania się między ludźmi, a prawidłowy jej rozwój stanowi podstawę kształtowania się osobowości dziecka. Jeśli więc proces rozwoju mowy przebiega prawidłowo, to dziecko prawidłowo formułuje swoje myśli, jego wymowa jest zrozumiała dla innych osób. W rozwoju mowy ogromną rolę spełnia środowisko w jakim się dziecko wychowuje i nabywa prawidłowe wzorce mowne. Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym często zastanawiają się, czy ich dziecko mówi poprawnie, czy też rozwój mowy jest opóźniony lub zaburzony. Rozwój mowy biorąc pod uwagę pojawienie się głosek na poszczególnych etapach rozwoju dziecka powinien wyglądać następująco:
POWSTAWANIE POSZCZEGÓLNYCH GŁOSEK W PROCESIE ROZWOJU MOWY DZIECKA |
|
WIEK DZIECKA |
ARTYKULACJA GŁOSEK |
Pierwsze miesiące życia |
Głużenie: powstają przypadkowe dźwięk |
Ok. 6 miesiąca życia |
Gaworzenie: powtarzanie usłyszanych dźwięków |
1- 2 rok życia |
Pojawiają się pierwsze wyrazy: mama, tata, baba, dziecko wymawia samogłoski: a, o, u, i, y, e oraz spółgłoski p, pi, b, bi, m, mi, d, t, n |
2- 3 rok życia |
Pojawiają się proste zdania, dziecko wymawia samogłoski: ę, ą i spółgłoski: w, f, wi, fi, ś, ź, ć, dź, ń, l, li, k, g, ch, ki, gi, chi, j, ł, s, z, c, dz. |
4-5 rok życia |
Pojawiają się głoski: sz, ż, cz, dż, r |
5- 6 rok życia |
Utrwalanie głosek: sz, ż, cz, dż, r |
7 rok życia |
Opanowana jest technika mówienia |
Zaburzenia w rozwoju mowy mogą pociągnąć za sobą szereg trudności i niepowodzeń szkolnych. Zdarza się , że dziecko źle mówiące popełnia błędy w pisaniu, a gdy słabo czyta, może mieć trudności w rozumieniu tekstów lub przejawiać zahamowania w spontanicznym wypowiadaniu się. Warto więc od najmłodszych lat zapobiegać tym zaburzeniom i starać się tak kierować wychowaniem aby mowa dziecka rozwijała się poprawnie i we właściwym tempie. A zatem, należy:
Ćwiczenia usprawniające narządy mowy, a w szczególności język, wargi i podniebienie przygotowują do prawidłowego mówienia. Można je prowadzić w formie zabawy już z dwu- lub trzyletnim dzieckiem. Rola dorosłego polega na pokazaniu poprawnie wykonanego ćwiczenia i zachęcaniu dziecka do pracy przez chwalenie za podejmowany wysiłek, choćby efekty nie były od razu widoczne. Ćwiczenia logopedyczne zaczynamy od najprostszych, stopniowo zwiększając ich trudność. Na początku wykorzystajmy naturalne okazje, aby pogimnastykować aparat mowy, a w dalszym etapie warto aranżować zabawy.
PRZYKŁADY ĆWICZEŃ WSPOMAGAJACYCH ROZWÓJ MOWY:
Ćwiczenia narządów mowy:
Naturalna gimnastyka narządów mownych dziecka:
- Zabawy poprzez naśladowanieróżnorodnych odgłosów i czynności, to również skuteczne i atrakcyjne dla dzieci ćwiczenia aparatu mowy. Oto przykłady:
- ćwiczenia warg:wymawianie na przemian „ a-o” przy maksymalnym oddaleniu od siebie wargi górnej i dolnej; zbliżanie do siebie kącików ust – wymawianie „ uuu”; naprzemienne wymawianie „ i – u”; cmokanie; parskanie; masaż warg zębami; dmuchanie na płomień świecy, na watkę lub piłkę pingpongową;
- ćwiczenia języka:„ Głaskanie podniebienia” czubkiem języka; dotykanie językiem do nosa, do brody, w stronę ucha lewego i prawego; oblizywanie dolnej i górnej wargi przy ustach szeroko otwartych- krążenie językiem;
- ćwiczenia usprawniające podniebienie miękkie: wywołanie ziewania przy nisko opuszczonej szczęce dolnej; płukanie gardła ciepłą wodą; głębokie oddychanie przez usta przy zatkanym nosie i odwrotnie.
- ćwiczenia policzków: nadymanie policzków – „ gruby miś”; wciąganie policzków – „ chudy zajączek; nabieranie powietrza w usta i zatrzymanie w jamie ustnej, krążenie tym powietrzem, powolne wypuszczanie powietrza; naprzemiennie „ gruby miś” – „ chudy zajączek”.
-ćwiczenia słuchowe: „ Co słyszę?”- rozpoznawanie odgłosów zwierząt, pojazdów, urządzeń domowych itp.
- ćwiczenia oddechowe: wdech nosem ( usta zamknięte) i wydech ustami; dmuchanie na piłeczkę pingpongową, wyścigi piłeczek; dmuchanie na piórko, aby nie spadło; nadmuchiwanie balonika itp.
Mowa jest sprawnością, którą należy rozwijać i doskonalić. Prawidłowe kierowanie
rozwojem mowy dziecka ma ogromne znaczenie dla językowego funkcjonowania dziecka,
którego poziom wyznacza możliwości edukacyjne, zawodowe i relacje z innymi ludźmi. Dlatego „terapia” powinna się zacząć jak najwcześniej od pierwszych miesięcy życia dziecka poprzez zabawę.
Rodzice pamiętajcie, że sami jesteście najlepszymi terapeutami swoich dzieci !!!
Opracowała:
Beata Fryśkowska
Literatura:
J. Falana-Kozłowska: „Przez zabawę do mówienia, czytania i pisania”. 3 części,
M. Bogdanowicz: „ Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki”.
M. Minczakiewicz: „Mowa. Rozwój-zaburzenia-terapia”. Wyd. Naukowe WSP, Kraków, 1997,
Demel G. Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola. Warszawa 1979.