Nawigacja

„Czy warto czytać dzieciom..?” „Mamo tato baw się ze mną…” – jak ogromny wpływ maja zabawy i doświadczenia badawcze na rozwój dzieci. Rola książki w wychowaniu dzieci. ZDROWE ODŻYWIANIE... Jak wesprzeć dziecko w adaptacji przedszkolnej? Jak przygotować dziecko do podjęcia nauki w szkole Mój start - porady dla rodziców „Postawy rodziców wobec dzieci” - jak zwiększyć samoocenę dziecka. Etapy rozwoju mowy dziecka Rodzice a uzdolnienia twórcze dziecka Dlaczego dzieci kłamią? Miejsce i rola dziadków w życiu i rozwoju wnuków O rozwoju umiejętności społecznych w wieku przedszkolnym Mamo! Tato! Baw sie ze mną! Mamo, tato baw sie z nami w czasie wakacji! Dzieciństwo bez przemocy. Jak rozwijać umysł dziecka? Kształtowanie i rozwijanie umiejętności artystycznych. Znacząca wartość czytania dzieciom. Znaczenie współpracy z rodzicami. Jak pomóc dziecku w rozwijaniu mowy Lęki PRAWA DZIECKA ISTOTA PRAW DZIECKA I AKTY PRAWNE O PRAWACH DZIECKA BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA KIEDY DZIECKO IDZIE DO SZKOŁY KOMPUTER ZASTĄP RUCHEM Jak kształtuje się umiejętność liczenia i rachowania w dziecięcej główce Pierwsze dni w przedszkolu RODZICU!!! POZNAJ ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W DOMU, W DRODZE DO PRZEDSZKOLA I PODCZAS ZABAW … Czego uczymy się na zajęciach języka angielskiego Pomysły na zabawy językowe dla rodziców Dlaczego warto uczyć dzieci języka "obcego" Nagroda w wychowaniu dziecka Jak nauczyć dziecko języka angielskiego KSZTAŁTOWANIE POSTAW PATRIOTYCZNYCH ,,Agresja - jak eliminować agresywne zachowania u dzieci”. ZABURZENIA ROZWOJU MOWY I WADY WYMOWY

Akademia rodziców

Lęki

Lęki

 

Lęk-to uczucie niepokoju, napięcia, zagrożenia, oczekiwanie połączone z zaburzeniami koncentracji, sprawności pamięci, zawężanie pola spostrzegania, myślami natrętnymi, obawa przed zasłabnięciem lub śmiercią.

Lęk jest procesem wewnętrznym, nie związany z bezpośrednim zagrożeniem, czy bólem, jest wzbudzony wewnętrznie i stanowi oczekiwanie zagrożenia w przewidywaniu niebezpieczeństwa.

 

(lęk- jest odpowiedzią na niebezpieczeństwo subiektywne, ukryte)

(strach- to reakcja na niebezpieczeństwo niewidoczne)

 

Lęk dzielimy na odtwórczy i wytwórczy:

 

Lęk odtwórczy-powstaje w momencie uwewnętrzniania strachu, można powiedzieć, że strach jest pierwotny i z niego wyrasta lęk. Lęk tworzy się na bazie uwewnętrzniania reakcji strachu, jest więc wyzwolony przez bodźce, które uprzednio działały na dziecko, dotyczy zdarzeń jakich doświadczyło.

 

Lęk wytwórczy-ma swoją genezę w lękowych wyobrażeniach wytwórczych, czyli obrazkach, przedmiotach, osobach i zdarzeniach niedoświadczonych uprzednio a mających uwarunkowania w wyobraźni dziecka (duchy, czarownice, ufoludki. )

Dziecko może też budować swój świat lęków zwłaszcza jeśli środowisko go do tego inspiruje poprzez filmy, horrory, których dziecko nie rozumie, a które bardzo przyczyniają się do wzbudzania niepokoju.

 

Każdy wiek ma swoje lęki, oto ich skrócony wykaz:

 

2 lata:Rozmaite lęki, głównie natury słuchowej: pociąg, ciężarówka, grzmot, spłukiwanie wodą ubikacji, odkurzacz.

Lęki wizualne- ciemne kolory, duże przedmioty, pociągi, kapelusze.

Przestrzenne- zabawka czy łóżeczko zabrane z normalnego miejsca, przeprowadzka do nowego domu, lęk przed wpadnięciem do studzienki ściekowej.

Związane z ludźmi- wyjazd matki, jej nieobecność w porze zasypiania.

Deszcz i wiatr.

Zwierzęta, szczególnie dzikie.

 

2 i pół roku: Wiele lęków, szczególnie przestrzennych- obawa przed ruchem albo przed przesuwaniem przedmiotów, przed nieoczekiwanymi relacjami przestrzennymi, na przykład gdy ktoś wchodzi do domu innymi drzwiami.

Zbliżające się duże przedmioty- takie jak ciężarówka.

 

3 lata:Dominują lęki wizualne- starzy, pomarszczeni ludzie, maski „czarownicy”.

Ciemność.

Zwierzęta.

Policjanci, włamywacze.

Wieczorne wyjście rodziców.

 

4 lata:Powracają lęki słuchowe, szczególnie odgłosy silników.

Ciemność.

Dzikie zwierzęta.

Wyjście matki, szczególnie wieczorem.

 

5 lat:Niewiele lęków. Przeważnie wizualne.

Mniej obaw przed zwierzętami, złymi ludźmi, czarodziejami.

Konkretnie, przyziemne obawy o potłuczenie się przy upadku, pogryzienie przez psa itp.

Ciemność.

Obawa, że matka nie wróci do domu.

 

6 lat:Duże natężenie do stanów lękowych, wywołanych przede wszystkim przez bodźce dźwiękowe- dzwonek do drzwi, telefon, czyjś monotonny, nieprzyjemny sposób mówienia, spłukiwanie wody w ubikacji, odgłosy wydawane przez ptaki i owady.

Obawy przed światem nadprzyrodzonym- duchy, wiedźmy.

Lęk, że ktoś chowa się pod łóżkiem.

Przestrzenne- obawa przed zgubieniem się. Dziecko boi się iść do lasu.

Obawa przed żywiołami- ogień, woda, grzmoty, błyskawice.

Dziecko boi się zasypiać, kiedy jest samo w pokoju, lęka się również samo zostać w domu.

Obawa że marki nie będzie w domu, kiedy dziecko wróci, że coś jej się stanie, że może umrzeć.

Lęk przed pobiciem przez innych.

Dziecko dzielnie znosi duże rany, ale boi się drzazg, drobnych skaleczeń, widoku krwi z nosa.

 

7 lat:Dużo lęków, przede wszystko wizualnych- ciemność, strych, piwnice. Cienie stają się duchami i wiedźmami. Lęk przed wojną, szpiegami, włamywaczami, ludźmi chowającymi się w szafach albo pod łóżkiem.

Strach bywa stymulowany przez radio, kino, lekturę.

Lęk przed spóźnieniem się do szkoły, przed brakiem akceptacji ze strony innych ludzi.

 

8-9 lat:Mniej lęków i nie takie intensywne. Dziecko już się nie boi wody, mniej obawia się ciemności. Lepsza umiejętność oceny sytuacji, obawy mają swoje uzasadnienie- dotyczą własnych zdolności i możliwości porażki, szczególnie w szkole.

 

10 lat:  Dużo lęków, choć mniej niż w wieku, który nastąpi. Największe obawy związane są ze zwierzętami- szczególnie dzikimi-      i wężami. Niektóre dzieci boją się ciemności, a także wysokich pomieszczeń, ognia, przestępców „morderców” , włamywaczy.

Niektóre same wymieniają, czego się już nie boją: głównie ciemności, psów, nie boją się również zostać same w domu.

 

 

 

Literatura:

Frances l. Ilg, Louise Bates Ames Sidney M. Baker. “Poradnik dla rodziców, psychologów  i lekarzy”. Wyd. GWP.

Opracowała: mgr Katarzyna Skorża  

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Publiczne Nr 10 im.Jana Brzechwy w Radomiu
    ul. Osiedlowa 26
    26-600 Radom
  • 48 366 44 53 - Oddziały w budynku PP Nr 10 ul. Osiedlowa 26
    504 252 652 - Oddziały w budynku XII LO z Oddziałami Sportowymi ul. Osiedlowa 36

Galeria zdjęć

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

KORONAWIRUS - PROFILAKTYKA