,,O prawach dziecka”
„Dzieci nie będą dopiero, ale
są już ludźmi, tak ludźmi są a nie
lalkami, można przemówić
do ich rozumu, odpowiedzą
nam, przemówmy do serca,
odczują nas. Dzieci są ludźmi w
duszy ich są zadatki tych wszystkich
myśli i uczuć, które my posiadamy.”
J. Korczak
Żyjemy w świecie dojrzewającej demokracji, uczymy się rozumieć swoje prawa, korzystamy z wolności, tak aby żyć w zgodzie z wartościami takimi jak: pokój, sprawiedliwość, tolerancja. Mamy swoje prawa, ale dzieci również je mają. Są częścią społeczeństwa i korzystają ze swoich praw zawartych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i Konwencji Praw Dziecka. Ten ostatni dokument został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1980 r. Polska ratyfikowała go w 1991 r. Zgodnie z tym dokumentem dziecko jest podmiotem praw i wolności, a nie przedmiotem czy własnością dorosłych. W myśl tej ważnej zasady Konwencja nakłada na rodziców i opiekunów, nauczycieli obowiązek kierowania się we wszystkich działaniach troską o dobro dzieci.
Nauczyciele przedszkoli, szkół ponoszą odpowiedzialność za przyszłe losy swoich wychowanków. Wyposażając dzieci w odpowiednie umiejętności, wiedzę oraz postawy, już od najmłodszych lat uświadamiają im, jak ważne są prawa dziecka, dlaczego powinny być przestrzegane i chronione.
Im wcześniej dziecko się styka z takimi wartościami jak: sprawiedliwość, tolerancja, poszanowanie godności i wolności innych tym łatwiej podlega procesowi socjalizacji. Uczenie poszanowania praw innych i radzenia sobie w sytuacjach naruszania praw własnych, jest elementem wychowania przygotowującego do życia w społeczeństwie demokratycznym.
Konwencja przypomina o wielkim znaczeniu rodziny dla harmonijnego i prawidłowego rozwoju dziecka. To rodzice powinni zapewnić dziecku jak najlepsze warunki rozwoju w pełnej akceptacji, zrozumieniu, w poszanowaniu jego godności osobistej. W atmosferze miłości i wzajemnej tolerancji dziecko uczy się dostrzegać świat poprzez pryzmat właściwie rozumianej wolności i sprawiedliwości. Czuje się kochane, ważne, ale czuje i rozumie ważność i potrzeby innych. Niedojrzałość dziecka jest przesłanką zobowiązującą dorosłych do opieki. Katalog praw jest niczym innym jak wzorem potrzeb dziecka.
W Polsce 20 listopada to ,,Dzień Praw Dziecka”. W tym dniu we wszystkich placówkach oświatowych przypominamy dzieciom, że mają swoje prawa i mogą je zawsze egzekwować od dorosłych. Pamiętajmy, ze jednak nie tylko w tym dniu przestrzegamy praw dziecka. Niech każdy mały człowiek, czuje się dobrze w swoim otoczeniu, niech nigdy nie będzie poniżany. Zawsze traktujmy dzieci podmiotowo, a wtedy tego samego możemy oczekiwać od swoich pociech za kilka lat kiedy będą pełnoprawnymi obywatelami kraju.
Opracowanie: mgr Izabela Błach, mgr Gertruda Grzejszczyk