Scenariusz zajęcia dla dzieci czteroletnich
Treści podstawy programowej:
13.4. Rozróżnia stronę prawą i lewą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów.
6.3. Zna zagrożenia płynące ze świata ludzi, roślin, oraz zwierząt i unika ich.
Treści programowe:
Temat zajęcia: „Bajka o moim ciele”
Cel ogólny:
Cele operacyjne:
Dziecko:
Metody:
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne: Wiersz W. Krupy „Części ciała”, opowiadanie „Zwierzątka ze zdrowego zakątka”, skakanki, szary papier, bibuła, zestaw pytań, znaki w dwóch kolorach: czerwonym i zielonym.
Przebieg zajęcia:
1. „Części ciała” – utrwalenie nazw części ciała z wykorzystaniem wiersza W. Krupy – interpretacja ruchowa.
2. „Zwierzątka ze zdrowego zakątka – poznajemy granice intymności” – słuchanie opowiadania.
3. Zabawa „Moje granice” – ustalenie przestrzeni osobistej, używanie określeń daleko - blisko.
4. „Rysujemy dziecko” – odrysowanie sylwety wybranego dziecka na szarym papierze.
5. „Zobacz to jest…” - ćwiczenie z wykorzystaniem sylwety dziecka odrysowanej na szarym papierze.
"Zobacz, to jest chłopczyk. Spróbujmy znaleźć miejsca, gdzie można go dotykać". Nauczyciel dziećmi ustala:
6.„Chodź ze mną” – odegranie scenki sytuacyjnej.
7. „Quiz dla dzieci” - Nauczycielka zadaje pytanie: Czy ktoś z Was wie, jak należy się zachować w kontaktach z nieznajomymi osobami? Dzieci otrzymują dwa znaki: pierwszy przyzwolenia - z buzią uśmiechniętą, drugi odrzucenia – buzia smutna. Słuchają uważnie wypowiedzi nauczyciela i udzielają odpowiedzi przez podniesienie wybranego symbolu.
8. Zabawa „Ludzie do ludzi" wg pedagogiki zabawy.
Dzieci łączą się w pary, jedno pozostaje bez pary, jego zadaniem jest podawać polecenia tym, którzy są w parach np.:
Opracowała
Justyna Munik