SCENARIUSZ ZAJĘĆ
DLA DZIECI PIĘCIOLETNICH
Prowadząca: Dorota Niemirska
Czas trwania zajęć: 30 min.
Temat: „Park zimą i jego mieszkańcy ” – rozmowa na podstawie zdjęć plenerowych połączona z zabawą dydaktyczną „ Przysmaki ptaków”.
Cel główny:
Cele operacyjne:
Dziecko:
Metody:
Formy:
Środki dydaktyczne:
zdjęcia przedstawiające park i ptaki zimą; sylwety ptaków ( sikorka, gil, wróbel, sroka, gawron); zagadki słowne; plastikowe talerze z pokarmem dla ptaków; różne karmidełka dla ptaków: (słonina na drucie, karmnik z drewna), pojemniki po serkach i sznurki dla każdego dziecka; płyty CD z nagraniami (odgłosy ptaków zimujących w Polsce); tamburyno.
Przebieg:
Zabawa „Uśmiechnij się ”
Nauczyciel prosi dzieci, aby zaśpiewały razem( cicho, głośno, wolno, szybko) :
„Truchtem zacznij nowy dzień i uśmiechnij do mnie się.
Klaśnij w ręce raz i dwa,
Usiądź w kole tak jak ja”.
Skierowanie uwagi dzieci na sytuację w karmniku.
Rozmowa ukierunkowana pytaniami:
wróbel, gawron, sroka, gil, sikorka,
Dzieci na podstawie różnych dźwięków wydawanych przez ptaki nazywają ptaki i wskazują ich sylwety, następnie naśladują dźwięki wydawane przez wskazanego przez ptaka.
Dzieci poruszają się przy akompaniamencie tamburynu, naśladując latające ptaki. Podczas przerwy w muzyce
Nauczyciel pyta dzieci:
Dzieci rozwiązują zagadki o ptakach i ich przysmakach. Wybierają tacki z przeznaczonym dla danego ptaka pokarmem – jego przysmakiem.
Zagadki słowne:
Żółty brzuszek, modra główka Korale czerwone lubi ten ptak
nastroszone z zimna piórka Brzuszek czerwony to jego znak.
z daleka do nas przyleciała ( gil) - jarzębina
o słoninkę zapytała.
( sikorka) - talerz ze słoniną
Gdy zimno za oknem
Wciąż ćwierka i ćwierka
Wszyscy chyba znają małego ....
Dzieci składają przysięgę, że zawsze będą dbać o małych przyjaciół z parku.
Poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy w grze wyklaskują, z podziałem na sylaby zdanie:
„My o ptakach pamiętamy i je zawsze dokarmiamy”
Dzieci wykonują karmidełko z pojemnika po serkach, które powieszą na drzewie na sznurku, napełniają go ziarenkami.
Nauczycielka bardzo dokładnie wyjaśnia dzieciom sposób wykonania karmidełka dla ptaków
pokazuje i omawia materiały potrzebne do wykonania karmnika.
Następnie wspólnie z dziećmi przystępuje do pracy zwracając szczególną uwagę
na bezpieczne posługiwanie materiałem.
Po podwieczorku wyjdziemy do ogrodu przedszkolnego - do przedszkolnej ptasiej stołówki celem zaniesienia niespodzianki ptakom.