Nawigacja

My jesteśmy misie - pasowanie na przedszkolaka Warsztaty plastyczne dla mam Mikołaj Ozdoby choinkowe "Bajka o moim ciele" Wróżby andrzejkowe Wiosenna łąka Kosze pełne witamin Trzecia planeta od Słońca - Ziemia Park zimą i jego mieszkańcy

Akademia nauczycieli

Park zimą i jego mieszkańcy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

DLA DZIECI PIĘCIOLETNICH

 

                                                                      

 

Prowadząca:  Dorota Niemirska

Czas trwania zajęć:  30 min.

Temat:  „Park zimą i jego mieszkańcy ” – rozmowa na podstawie zdjęć plenerowych połączona z zabawą   dydaktyczną „ Przysmaki ptaków”.

Cel główny:

  • uświadomienie konieczności dokarmiania ptaków w okresie zimy, rozwijanie logicznego i samodzielnego myślenia, słuchu fonematycznego, formułowania dłuższych poprawnych wypowiedzi oraz  wspomaganie rozwoju mowy dziecka.

 

Cele operacyjne:

      Dziecko:

  • mówi płynnie , niezbyt głośno, dostosowuje ton głosu do sytuacji
  • uważnie słucha, swobodnie się wypowiada na dany temat, wzbogaca zasób słownictwa
  • stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym , gramatycznym, składniowym
  • nazywa  obecną porę roku (zima) i  rozumie potrzebę dokarmiania ptaków
  • poznaje różne sposoby dokarmiania ptaków
  • posługuje się nazwami ptaków zimujących w Polsce (gil, sikorka, wróbel, sroka, gawron)
  • rozpoznaje i naśladuje odgłosy ptaków (gil, sikorka, wróbel, sroka, gawron)
  • dzieli wyrazy na sylaby i głoski
  • rozwija mięśnie narządów mowy na zgłoskach ćwir, kra, pi, piiiiiii, ke
  • doskonali percepcję słuchową odgadując zagadki słowne, dźwiękowe
  • nazywa przysmaki ptaków i przyporządkowuje je do odpowiednich ptaków
  • wykonuje własne karmidełko dla ptaków
  • przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas

 

Metody:

  • czynne: zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń,
  • słowne: rozmowa, objaśnienia, zagadki
  • oglądowe: pokaz, obserwacja

 

Formy:

  • zbiorowa jednolita
  • indywidualna jednolita

Środki dydaktyczne:

zdjęcia przedstawiające park i ptaki zimą; sylwety ptaków ( sikorka, gil, wróbel, sroka, gawron); zagadki słowne; plastikowe talerze z pokarmem dla ptaków; różne karmidełka dla ptaków: (słonina               na drucie, karmnik z drewna), pojemniki po serkach i sznurki dla każdego dziecka; płyty CD z nagraniami (odgłosy ptaków zimujących w Polsce); tamburyno.

 

 Przebieg:

  1. Zorganizowanie grupy w celu rozpoczęcia zajęcia- wytworzenie właściwej atmosfery.

   Zabawa „Uśmiechnij się ”

              Nauczyciel prosi dzieci, aby zaśpiewały razem( cicho, głośno, wolno, szybko) :

                            „Truchtem  zacznij nowy dzień i uśmiechnij do mnie się.

                              Klaśnij  w ręce raz i dwa,

                              Usiądź w kole tak jak ja”.

  1.  „Park zimą” – rozmowa na podstawie zdjęć  o warunkach panujących obecnie w parku. 
    • Jak myślicie o jakiej porze roku zrobione są te zdjęcia?
    • Po czym poznaliście, że w  zimie?
    •  Jak wyglądają drzewa?
    • Czym jest pokryta ziemia?
    • Co  widzimy  jeszcze  oprócz zimowego krajobrazu (ptaki)
    • Jak te ptaki wyglądają? (Skurczone z zimna)
    • Jak myślicie, czy te ptaki mają co jeść?"

     Skierowanie uwagi dzieci na sytuację w karmniku.

     Rozmowa ukierunkowana pytaniami:

  • Co powiecie o  karmniku? - opisywanie karmnika.
  • Jak myślicie, czy  ptaki chciałyby nam coś powiedzieć?"
  • Posłuchajmy co one chcą nam powiedzieć?

 

  1. Ćwiczenia słuchowe „Co w parku słychać zimą?” połączone z ćwiczeniami głosem – przedstawienie głosem dźwięków wydawanych przez różne ptaki.

 

wróbel, gawron, sroka, gil, sikorka,

Dzieci na podstawie różnych dźwięków wydawanych przez ptaki nazywają ptaki i wskazują ich sylwety, następnie naśladują dźwięki wydawane przez wskazanego przez ptaka.

  • wróbel: ćwir, ćwir;
  • gawron: kra, kra;
  • sroka: ke, ke, ke
  • gil: piiii, piiiii
  • sikorka: pi, pi, pi

 

  1. Zabawa orientacyjno –porządkowa „Głodne ptaki ”.

Dzieci poruszają się przy akompaniamencie tamburynu, naśladując latające ptaki. Podczas przerwy w muzyce

  • Nauczyciel pokazuje sylwetę Sikorki - dzieci nazywają i wyklaskują dzieląc na sylaby wyraz
  • Nauczyciel pokazuje sylwetę ptaka g i l : dziecko nazywa i głoskuje wyraz
  • Nauczyciel głoskuje wyraz w r ó b e l a dzieci podchodzą do sylwety odpowiedniego ptaka i ustawiają się przy nim.

 

  1. Zabawa dydaktyczna „Przysmaki ptaków”

Nauczyciel pyta dzieci:

  • Czy możemy pomóc w  jakoś sposób głodnym ptakom pomóc?
  • W jaki sposób możemy im pomóc?
  • A wiecie czym żywią się ptaki i jakie są ich przysmaki?

 

           Dzieci rozwiązują zagadki o ptakach i ich przysmakach. Wybierają tacki z przeznaczonym dla danego ptaka pokarmem – jego przysmakiem.

 

Zagadki słowne:

 

Żółty brzuszek, modra główka               Korale czerwone lubi ten ptak

nastroszone z zimna piórka                    Brzuszek czerwony to jego znak.

z daleka do nas przyleciała                     ( gil) - jarzębina

o słoninkę zapytała.

 ( sikorka) -  talerz ze słoniną

 

Gdy zimno za oknem

Wciąż ćwierka i ćwierka

Wszyscy chyba znają małego .... 

  1. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Pamiętamy o ptakach”

Dzieci składają przysięgę, że zawsze będą dbać o małych przyjaciół z parku.

 Poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas  przerwy w grze wyklaskują, z podziałem na sylaby zdanie:

 „My o ptakach pamiętamy i je zawsze dokarmiamy”

  1. Demonstracja różnorodnych karmidełek dla ptaków i wykonanie karmidełka dla ptaków
  • karmidełka w siatce syntetycznej w formie kuli tłuszczowo ziarnistej do powieszenia na  gałęzi,
  • karmidełko dla sikorki w formie słoninki na drucie do powieszenia na drzewie,
  • klasyczny karmnik z drewna

 

     Dzieci wykonują karmidełko z pojemnika po serkach, które powieszą na drzewie na sznurku, napełniają go ziarenkami.

 

Nauczycielka bardzo dokładnie wyjaśnia dzieciom sposób wykonania karmidełka  dla ptaków

          pokazuje i omawia materiały potrzebne do wykonania karmnika.

Następnie wspólnie z dziećmi przystępuje do pracy zwracając szczególną uwagę

na bezpieczne posługiwanie materiałem.

Po podwieczorku wyjdziemy do ogrodu przedszkolnego - do przedszkolnej ptasiej stołówki celem zaniesienia  niespodzianki ptakom.

 

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Publiczne Nr 10 im.Jana Brzechwy w Radomiu
    ul. Osiedlowa 26
    26-600 Radom
  • 48 366 44 53 - Oddziały w budynku PP Nr 10 ul. Osiedlowa 26
    504 252 652 - Oddziały w budynku XII LO z Oddziałami Sportowymi ul. Osiedlowa 36

Galeria zdjęć

INFORMACJA O WOLNYCH MIEJSCACH W REKRUTACJI 5 I 6 LATKÓW

Informujemy, że w roku szkolnym 2023/2024 mamy jeszcze 8 wolnych miejsc dla dzieci 5-6-letnich w grupach 6-latków. 

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

IINFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI NOWOPRZYJĘTYCH W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

KORONAWIRUS - PROFILAKTYKA