Nawigacja

NABÓR NA ROK SZKOLNY 2024-2025 NABÓR DO PRZEDSZKOLA NA ROK SZK. 2024-2025 KORONAWIRUS - PROFILAKTYKA INFORMACJE W SPRAWIE KORZYSTANIA Z POMOCY SPOŁECZNEJ SZKOŁA DLA TWOJEGO DZIECKA INFORMACJE - PROFILAKTYKA I ZWALCZANIE WSZAWICY INFORMACJE - UWAGA GRYPA !!! INFORMACJE - PASOŻYTY PRZEWODU POKARMOWEGO INFORMATOR DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW DZIECKA Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ "BAJKOWA ZIMA" - WYNIKI MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "EKO-ŚWIAT WOKÓŁ NAS"

Ogłoszenia

INFORMACJE - PROFILAKTYKA I ZWALCZANIE WSZAWICY

 

W związku z prośbą Powiatowego Inspektora Sanitarnego o przeprowadzenie zintegrowanych działań w zakresie profilaktyki wszawicy przedstawiamy poniżej informacje na temat tej choroby:

 

Co to jest wszawica?

 

Wszawica jest powszechna. Każda osoba posiadająca włosy może zostać zainfekowana, a dzieci, które często stykają się głowami zostają zainfekowane nawet częściej.

Wszawica jest to choroba zakaźna, powodowana przez pasożyta - czyli wesz głowową. Wesz głowowa jest małym sześcionożnym insektem o barwie biało- brązowej bez skrzydeł, która żeruje na włosach, blisko skóry, gdzie jest jej ciepło i łatwo o pożywienie. Wesz żyje wyłącznie na owłosionej skórze głowy, żywiąc się krwią. W miejscu ukąszenia powstaje odczyn zapalny skóry, który powoduje uczucie silnego świądu, a w konsekwencji drapanie się. Wszy głowowe nie latają, skaczą czy pływają. Przenoszą się od osoby do osoby, pełzając zwinnie po włosach w czasie bliskiego kontaktu jednej głowy z drugą. Wszom głowowym  nie sprawia różnicy długość włosów czy też ich stan – czyste włosy nie stanowią żadnego zabezpieczenia.

 

Wykrywanie wszawicy

 

Wszy jest trudno wykryć w momencie wyklucia są wielkości główki od szpilki, zaś gdy osiągną swoje maksymalne rozmiary są mniejsze niż główka zapałki. Jajka przyczepione są pojedynczo do nasady włosa. Wesz głowowa wylęga się z jajek po 10 dniach. Młoda wesz osiąga maksymalne rozmiary po 6 do 14 dni i po tym okresie wykorzystuje możliwość przenoszenia się z głowy na głowę w trakcie bliskiego kontaktu. Młoda wesz zazwyczaj pozostaje minimalnie 6 dni na głowie osoby, gdzie zostały złożone jajka. Nie wyklute jajka są matowe i trudne do wykrycia, ale po wykluciu się wszy, puste skorupki jajek – zwane „gnidami”– stają się białe, więc łatwe do zobaczenia. Wiele osób myli puste skorupki jajek lub gnidy z wszami, które są właściwie oznaką poprzedniej wszawicy. Najlepszą metodą wykrywania wszy jest przeczesywanie grzebieniem na mokro. Rodzice i opiekunowie powinni sprawdzać głowy swoich dzieci raz na tydzień w trakcie mycia włosów. Potrzebny jest zwykły szampon, odżywka do włosów i grzebień służący do wykrywania wszy. Należy pamiętać, że trzeba szukać żywych, poruszających się wszy głowowych – to jedyny dowód na to, że dziecko ma wszawicę. Ząbki grzebienia muszą być wystarczająco cienkie, aby złapać wesz. Leczenie jest konieczne tylko wtedy, kiedy dokładna kontrola wykaże obecność żywych wszy. Płyny owadobójcze, płukanki, pianki czy szampony nie powinny być stosowane zapobiegawczo ponieważ może to spowodować uodpornienie się wszy na poniższe środki.

 

Leczenie wszawicy

 

Istnieją dwie metody leczenia. Pierwsza polega na zastosowaniu środka owadobójczego, druga na usuwaniu przez wyczesywanie wszystkich wszy za pomocą grzebienia o cienkich ząbkach. Aby ta metoda pogromu wszawicy była skuteczna, musi być powtarzana co 3 dni  do 3 tygodni, aby upewnić się, że wszystkie wszy zostały usunięte. Natomiast, jeżeli chodzi o środek owadobójczy należy pamiętać, że zabija on wszy, lecz nie zabija ich jajek. Dlatego środek w płynie musi być użyty ponownie po 7 dniach, aby zabić nowo wylęgnięte, młode wszy. W zależności od wybranego środka, metoda leczenia może się różnić, dlatego należy przestrzegać dokładnie instrukcji na opakowaniu.

Nie da się zapobiec wszawicy, ale regularne sprawdzanie zapewnia wczesne wykrycie i leczenie, jeśli jest ono konieczne. Pamiętajmy, że w sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy.

Informacje na temat profilaktyki choroby dostępne są również na stronie internetowej  Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej  w Radomiu www.radom.psse.waw.pl

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Publiczne Nr 10 im.Jana Brzechwy w Radomiu
    ul. Osiedlowa 26
    26-600 Radom
  • 48 366 44 53 - Oddziały w budynku PP Nr 10 ul. Osiedlowa 26
    504 252 652 - Oddziały w budynku XII LO z Oddziałami Sportowymi ul. Osiedlowa 36

Galeria zdjęć

INFORMACJA O WOLNYCH MIEJSCACH W REKRUTACJI 5 I 6 LATKÓW

Informujemy, że w roku szkolnym 2023/2024 mamy jeszcze 8 wolnych miejsc dla dzieci 5-6-letnich w grupach 6-latków. 

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

IINFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI NOWOPRZYJĘTYCH W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

KORONAWIRUS - PROFILAKTYKA