NABÓR NA ROK SZKOLNY 2024-2025 NABÓR DO PRZEDSZKOLA NA ROK SZK. 2024-2025 KORONAWIRUS - PROFILAKTYKA INFORMACJE W SPRAWIE KORZYSTANIA Z POMOCY SPOŁECZNEJ SZKOŁA DLA TWOJEGO DZIECKA INFORMACJE - PROFILAKTYKA I ZWALCZANIE WSZAWICY INFORMACJE - UWAGA GRYPA !!! INFORMACJE - PASOŻYTY PRZEWODU POKARMOWEGO INFORMATOR DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW DZIECKA Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ "BAJKOWA ZIMA" - WYNIKI MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "EKO-ŚWIAT WOKÓŁ NAS"

INFORMACJE - PASOŻYTY PRZEWODU POKARMOWEGO

PASOŻYTY PRZEWODU POKARMOWEGO

Pasożyty przewodu pokarmowego wciąż nie są rzadkością. Osobom zdrowym i rozpoznane we wczesnym stadium nie wyrządzą większej krzywdy.

Najczęściej występujące pasożyty przewodu pokarmowego, to:

1.Glista ludzka.

Do zakażenia dochodzi:

• za pośrednictwem środowiska zewnętrznego (gleba, woda)
  • spożywając niedokładnie umyte surowe warzywa i owoce
  • u dzieci w czasie zabawy, np. w piaskownicy biorąc brudną łopatkę do ust
  • u dorosłych przy pracach w polu i ogrodzie
  • przez kontakt ze zwierzętami

Glistą ludzką nie można zarazić się od człowieka, nawet jeśli jest on nosicielem. Jajo glisty ludzkiej, żeby nabyło zdolność inwazyjną, musi przeleżeć co najmniej miesiąc w glebie. Od momentu zakażenia do pojawienia się jaj w kale zwykle upływa 60-80 dni.

Pierwsze często obserwowane objawy zarażenia glistą:

• zawroty głowy
  • wzmożona pobudliwość nerwowa
  • nagłe ataki bólu brzucha i wymioty
  • rozstroje jelit (biegunki, zaparcia)
  • zmiany skórne - świąd skóry, pokrzywki, wypryski
  • czasami drgawki
  • podwyższona temperatura
  • zapalenie spojówek
  • napady astmy oskrzelowej.
  • spadek apetytu
  • ból głowy
  • nocne ataki lęku

2.Owsiki.

Zakażenie następuje również przez kontakt z zanieczyszczoną żywnością, ale też przedmiotami codziennego użytku (dlatego trzeba często myć ręce, a już na pewno przed przystąpieniem do przygotowywania jedzenia i przed posiłkiem). Objawy zakażenia owsikami to: zaczerwieniona skóra i świąd okolicy odbytu utrudniający zasypianie, pobudliwość nerwowa, ból głowy, osłabienie, brak apetytu, nudności, bóle brzucha i anemia.

Jak zapobiegać pasożytom przewodu pokarmowego:

• przestrzegając podstawowych zasad higieny osobistej i żywienia
  • myjąc jarzyny i owoce przeznaczone do spożycia
  • poprzez picie przegotowanej wody
  • uczulając dzieci, aby myły ręce przed jedzeniem, zwłaszcza po każdej zabawie z rówieśnikami oraz po skorzystaniu z toalety
  • odrobaczanie domowych zwierząt.

Pasożyty, zwłaszcza wraz ze zmianami cywilizacyjnymi, dają coraz częściej znać o sobie. Najczęściej obecność pasożytów w organizmie stwierdza się badaniem kału, dlatego też pamiętajmy również o sobie, swoich dzieciach i najbliższych przeprowadzając takie badania.