NABÓR NA ROK SZKOLNY 2024-2025 NABÓR DO PRZEDSZKOLA NA ROK SZK. 2024-2025 KORONAWIRUS - PROFILAKTYKA INFORMACJE W SPRAWIE KORZYSTANIA Z POMOCY SPOŁECZNEJ SZKOŁA DLA TWOJEGO DZIECKA INFORMACJE - PROFILAKTYKA I ZWALCZANIE WSZAWICY INFORMACJE - UWAGA GRYPA !!! INFORMACJE - PASOŻYTY PRZEWODU POKARMOWEGO INFORMATOR DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW DZIECKA Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ "BAJKOWA ZIMA" - WYNIKI MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY "EKO-ŚWIAT WOKÓŁ NAS"

INFORMATOR DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW DZIECKA Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

INFORMACJA DLA RODZICÓW

Z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego, przy współudziale m.in. pracowników  Kuratorium Oświaty  w Warszawie powstał Mazowiecki Informator dla Rodziców i Opiekunów Dziecka  z Niepełnosprawnością.

Publikacja skierowana jest do rodziców dziecka, u którego stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę oraz do opiekunów wychowujących dziecko z niepełnosprawnością.

Celem publikacji jest przekazanie rodzicom i opiekunom pełnej wiedzy o systemie wsparcia w zakresie specjalistycznej opieki medycznej, psychologicznej oraz społecznej.

W publikacji zamieszczone zostały wskazówki dotyczące opieki, wczesnego wspomagania rozwoju i edukacji dziecka, jak i zasad orzekania o niepełnosprawności. Opisany został również zakres pomocy socjalnej w postaci świadczeń, ulg i uprawnień zagwarantowanych przez państwo (np.: dofinansowanie z PFRON, możliwość korzystania z turnusów rehabilitacyjnych). Informator ma także ułatwić osobom zainteresowanym dotarcie do właściwych instytucji działających na terenie Mazowsza.

W części poradnika poświęconej edukacji, pracownicy Kuratorium opracowali najważniejsze informacje dotyczące m.in.: edukacji włączającej, integracyjnej i specjalnej, indywidulanego programu edukacyjno-terapeutycznego (IPET), indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz indywidulanego nauczania, a także pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Przestawili również, w jaki sposób oraz kiedy dokonuje się odroczenia obowiązku szkolnego.

Informator w wersji elektronicznej dostępny jest m.in. na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Warszawie (www.kuratorium.waw.pl – Rodzice i Uczniowie – Informacje bieżące).