Mamo, tato baw sie z nami w czasie wakacji!

Zbliżają się wakacje. Dla wszystkich to czas wypoczynku. Dzieci jednak odpoczywają szybko, a potem… nudzą się. Oto kilka kolejnych propozycji z cyklu wspólnych zabaw              w rodzinnym gronie.

Składanki z papieru

Składanie kartek papieru, to wbrew pozorom, czynność przysparzająca dzieciom wiele trudności, a jednocześnie służąca rozwoju wielu umiejętności. Dzieci rozwijają orientację, gdyż utrwalają kierunki: góra – dół, prawa –lewa strona, pojęcia: pion – poziom, doskonalą precyzję.

Zaczynamy od zwykłej kartki papieru formatu A2 lub A4, ułożonej pionowo przed dzieckiem (drugą kartkę składa rodzic). Określamy wspólnie, które to są górne, a które dolne rogi kartki, następnie dolne rogi kartki nakładamy na górne, zginając kartkę na pół. Dociskamy dłonią miejsce zagięcia. Otwieramy kartkę, przekładamy do pozycji poziomej, powtarzając czynność. W efekcie powstaje okienko, które można wykorzystać do rysowania: w górnym prawym rogu słoneczko, w górnym lewym – chmurkę, w prawym dolnym  - trawkę, w lewym dolnym – drzewo. Pamiętajmy o stopniowaniu trudności! Dla młodszych dzieci sukcesem będzie samo składanie okienka, pięciolatki mogą składać czapkę, samolot lub łódkę.

Wspólne śpiewanki

Któż z nas nie zna popularnych piosenek, takich jak Wlazł kotek, czy Czerwone jabłuszko?  Dzieci też je z pewnością znają. Można je wspólnie śpiewać wykorzystując akompaniament naturalny: klaskanie, uderzanie o uda, pstrykanie, tupanie. Wymienione wyżej utwory „liczymy” do trzech. Na „raz” przypada mocniejszy akcent metryczny (np. klaśnięcie), na „dwa” i „trzy” – uderzenie o uda ( równocześnie lub na zmianę: lewą ręką o prawe udo następnie prawą ręką o lewe udo – wersja dla starszych dzieci). Akompaniament mogą tworzyć dzieci, co sprawi im większą frajdę.

Czarny Piotruś , gry planszowe

Wszystkie dzieci uwielbiają wygrywać, godzenie się z przegraną przychodzi z trudem. Wspólne gry uczą godzenia się z porażką, a poza tym niosą wiele innych korzyści: poznawanie cyfr, utrwalanie pojęcia „para”, doskonalenie umiejętności przeliczania.

Udanych wakacji i wesołej zabawy życzy

Iwona Lenarczyk