Dzieciństwo bez przemocy.

Większość rodziców martwi się, czy postępuje właściwie. Oczywiście nie ma rodziców doskonałych. Wszyscy miewają trudności i niepokoją się o to, czy wywierają na swoje dzieci dobry wpływ. Jednym z problemów, które najbardziej martwią rodziców, jest kwestia dyscypliny, czyli pytanie, co zrobić, aby dzieci dobrze się zachowywały.

Dzieciom są potrzebne granice, aby mogły czuć się bezpiecznie, ale wcale nie jest łatwo owe granice wyznaczyć.

Pozytywne podejście nie obejmuje bicia dziecka. Niektórzy rodzice obawiają się, że jeśli nie będą dawali dzieciom klapsów, to stracą nad nimi panowanie, jednak w rzeczywistości dzieje się zupełnie inaczej. Im częściej okazujemy dzieciom miłość  i szacunek oraz im lepiej dzieci rozumieją, dlaczego chcemy, żeby zachowywały się w określony sposób, tym bardziej chcą spełniać nasze oczekiwania. Przyjęcie tego podejścia pozwala traktować wszelkie kary jako środek ostateczny.

Pozytywne sposoby zachęcania dzieci do tego, aby dobrze się zachowywały:

1.    Dawaj dzieciom przykład dobrego zachowania. Dzieci uczą się, naśladując zachowania innych. Z pewnością będą naśladować Twoje postępowanie.

2.    Zmieniaj otoczenie, a nie dziecko. Lepiej jest trzymać cenne, niebezpieczne lub kruche przedmioty poza zasięgiem dziecka, niż karać dziecko za jego naturalną ciekawość.

3.    Wyrażaj swoje życzenia pozytywnie! Mów dzieciom, czego od nich oczekujesz,  a nie tylko, czego sobie nie życzysz.

4.    Stawiaj realistyczne wymagania. Pamiętaj o tym, aby zadawać sobie pytanie, czy Twoje wymagania odpowiadają wiekowi i sytuacji dziecka. Musisz okazać więcej cierpliwości, jeśli Twoje dziecko jest jeszcze bardzo małe, albo kiedy choruje lub jest zmęczone.

5.    Nie polegaj zanadto na nagrodach i karach. W miarę, jak dzieci dorastają, kary  i nagrody stają się coraz mniej skuteczne. Wyjaśniaj powody Twoich decyzji. Negocjuj ze starszymi dziećmi, stosuj taktykę odwracania uwagi w wypadku małych dzieci.

6.    Wybierz wychowywanie bez bicia i krzyku. Na początku klapsy mogą się wydawać skuteczne, jednak może się okazać, że rodzice muszą uderzać coraz mocniej, żeby osiągnąć ten sam skutek. Krzyczenie na dzieci lub nieustanne ich krytykowanie bywa równie szkodliwe i może doprowadzać do długotrwałych trudności emocjonalnych. Takie kary nie pomagają dziecku wykształcić w sobie samokontroli i szacunku dla innych.

Wiem, że dziecko jest bite. Co mogę zrobić?

To bardzo ważne i cenne, że chcesz pomóc dziecku, które doznaje krzywdy. Być może jesteś jedyną osobą, która może ochronić je przed przemocą.

Jeśli chcesz pomóc dziecku – poniżej znajdziesz schemat działań, jakie możesz podjąć.

Nawet jeśli nie jesteś pewien/pewna, czy Twoje podejrzenia są słuszne, warto je sprawdzić. Kroki, które podejmiesz, będą miały na celu sprawdzenie, w jakiej sytuacji jest dziecko.

1.    Jeśli wiesz, że w tej sprawie nic się nie dzieje albo nie wiesz, czy ktoś inny podjął próbę pomocy dziecku:

możesz zawiadomić:

- przedszkole/szkołę, do której uczęszcza dziecko, porozmawiać z pedagogiem szkolnym - powiedz mu o swoim niepokoju i podejrzeniach, dotyczących sytuacji dziecka,

- sąd rodzinny - możesz napisać list z opisem tej sytuacji. Ważne jest, aby w liście podać dane bitego dziecka i rodziny, aby sąd mógł podjąć interwencję. Sąd rodzinny powinien interweniować nawet w przypadku anonimu, jeżeli w liście znajdują się dane rodziny. List powinien być skierowany do Sądu Rejonowego (Wydział Rodzinny  i Nieletnich),

- ośrodek pomocy społecznej.

2.    Jeśli wiesz, że w tej sprawie coś się dzieje lub działo, ale działania te nie pomogły dziecku:

Jeśli wiesz, że szkoła i ośrodek pomocy społecznej wiedzą o sytuacji dziecka, a mimo to nie są podejmowane działania mające ochronić dziecko lub podjęte działania są nieskuteczne, powinieneś/-aś napisać list do sądu rodzinnego i opisać w nim sytuację dziecka. Ważne jest, aby w liście podać dane bitego dziecka i rodziny, aby sąd mógł podjąć interwencję. Sąd rodzinny powinien interweniować nawet w przypadku anonimu, jeżeli w liście podane zostały dane krzywdzonego dziecka i rodziny. Adresy sądów rodzinnych znajdziesz tutaj.

Stosowanie przemocy wobec drugiej osoby zarówno pełnoletniej, jak i niepełnoletniej, jest w Polsce przestępstwem.

Opracowała: Anna Zawadzka