O nas Informacja o przedszkolu Historia Przedszkola

Historia Przedszkola

Budowę naszego przedszkola rozpoczęto w 1986 r., zakończono -  w lutym 1988 r.

Pierwszym dyrektorem nowej placówki, wówczas Państwowego Przedszkola Nr 50, została Zofia Chmielewska. Pierwszymi nauczycielkami w nowo powstałym przedszkolu były: M. Siwek, I. Jurczak, I. Lenarczyk, A. Strusińska i J. Mąkosa. Działalnością obsługową zajmowały się: W. Lisik, T. Maciaszczyk, M. Jaworska, G. Kowalczyk, J. Górska, T. Markiewicz i dozorcy: R. Świgoń, R. Sławiński.

W pierwszym roku do trzech oddziałów przedszkola przyjęto 92 dzieci.

21 sierpnia 1991 r. Pani Zofia Chmielewska, przechodząc na emeryturę,  przekazała majątek przedszkola Pani Teresie Długowolskiej.

Rok szkolny 1992/1993 przyniósł kolejną zmianę. Z dniem 1 lipca 1992 r. przedszkole przekształcone zostało w samodzielny zakład budżetowy i otrzymało nazwę: Przedszkole Publiczne Nr 10.

We wrześniu 1995 r. w przedszkolu utworzono piąty oddział, do przedszkola przyjęto już 147 dzieci, pracę otrzymały dwie nowe nauczycielki S. Durlak i B. Małek.

6 czerwca 1998 r. przedszkolu zostało nadane imię Jana Brzechwy.

Uroczystość ta została połączona z odsłonięciem przez siostrzeńca poety - Tomasza Magajewskiego tablicy pamiątkowej z wizerunkiem patrona placówki. Odczytano list od córki poety wraz z  pozdrowieniami od swojej matki i żony J. Brzechwy. Po Mszy Św. w kościele parafialnym i części oficjalnej odbył się festyn na placu przedszkolnym, podczas którego prezentowano artystyczny dorobek przedszkola i zaproszonych gości. W uroczystości wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Radomia R. Fałek, przedstawiciele organów prowadzącego i nadzorującego, proboszcz parafii, Tomasz Magajewski – siostrzeniec J. Brzechwy, wychowankowie Domu Dziecka, wychowankowie przedszkola wraz z rodzicami oraz mieszkańcy osiedla.

Rok 2008 to kolejna zmiana. Pani dyrektor Teresa Długowolaska odeszła na emeryturę i przekazała opiekę nad przedszkolem Pani Beacie Małek.

Nasze największe sukcesy to:

1988 r. - Państwowe Przedszkole Nr 50 rozpoczyna swoją działalność.

1992 r. - Przekształcenie przedszkola w samodzielny zakład budżetowy o nazwie: Przedszkole Publiczne Nr 10. W przedszkolu funkcjonują cztery oddziały.

1995 r. - Utworzenie piątego oddziału.

1996 r. - Nasi wychowankowie zdobywają II miejsce w Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków.

1996 r. - Przedszkole zajmuje I miejsce w konkursie na  „Najciekawsze zagospodarowanie materiału roślinnego w Gminie Miasta Radom", otrzymuje nagrodę Prezydenta Miasta Radomia.

1998 r. - Przedszkolu zostaje nadane imię Jana Brzechwy.

1999 r. - Nasi wychowankowie zajmują I miejsce w Spotkaniach Artystycznych Przedszkoli (taniec i teatr).

2003 r. - Otrzymują wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci  i  Młodzieży.

2005 r. - Przedszkolaki zajmują I miejsce na Festiwalu Tańca Nowoczesnego, otrzymują Puchar Prezydenta Miasta Radomia.

2007 r. - I miejsce w konkursie patriotycznym.

2007 r. - III miejsce w Olimpiadzie Przedszkolaków.

2007 r. - III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Akademii Misia Haribo.

2007 r. - dwa wyróżnienia w prezentacjach wokalnych organizowanych przez MDK im. H. Stadnickiej pod hasłem " X Spotkania Artystyczne Przedszkoli"

2007 r. - wyróżnienie w prezentacjach tanecznych dla zespołu "Iskierki"

2007 r. - wyróżnienie w prezentacjach teatrealnych dla zespołu teatralnego" Przedszkolne Iskierki"

2007 r. - Utworzenie szóstego oddziału.

2008 r. - Przedszkole obchodzi XX-lecie swego istnienia.

2009 r. - Utworzono dwa kolejne oddziały

2009 r. - I miejsce w konkursie plastycznym pt.:" Mój Mikołaj"

2010r. - Utworzono oddział IX.

Od 2006 r. przedszkole organizuje pod patronatem Prezydenta Miasta Radomia między przedszkolny konkurs plastyczno-ekologiczny: "EKO-ŚWIAT wokół nas" z wykorzystaniem surowców wtórnych.

W latach 2009-2011 - w przedszkolu realizowana była innowacja pedagogiczna (programowa): „Wędrówki i zabawy małego ekologa".

Od 2009 r. prowadzona jest strona internetowa przedszkola.

Od 2010 r. przedszkole organizuje pod patronatem Starosty Powiatowego festiwal piosenki przedszkolnej o zasięgu powiatowym.

W 2010 r. w całości zmodernizowano plac przedszkolny.

2010 r. - wyróżnienie w IV Festiwalu Piosenki Dziecięcej pod hasłem " Eko-śpiewanie"

2010 r. - I miejsce w powiatowym konkursie z wychowania komunikacyjnego pod hasłem: "Przedszkolak zna przepisy ruchu drogowego i czuje się bezpieczny na drodze"

2011 r. - dwa wyróżnienia w konkursie plastycznym pt.:" 11 Listopad - Dzień Radości z Wolnej Ojczyzny"

2011r. - zdobycie I miejsca w konkursie"Pieśni i Piosenki Patriotycznej" zorganizowanym z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

2014r. - zdobycie I miejsca w Powiatowym Konkursie Komunikacyjnym organizowanym przez Przedszkole Samorządowe w Zakrzewie

2018r. - zdobycie I miejsca w II Olimpiadzie Matematycznej organizowanej przez P.P. nr 5 w Radomiu

2018r. - odbył się Festyn Rodzinny z okazji 30-lecia przedszkola.

2019r. - zdobycie III miejsca w Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków.

2019r. - zdobycie I miejsca w III Przedszkolnych Igrzyskach Matematycznych organizowanych przez P.P. nr 1 w Radomiu.